Rışvan Ve Milli Mücadele

Milli Mücadele yıllarında Rışvan Aşiretinin rolü konulu konferans düzenlendi. Malatya'da gerçekleşen konferans Mehmet Mir Dengir Fırat tarafından verildi.

Rışvan Ve Milli Mücadele Malatya Kültür-Sanat

 Milli Mücadele yıllarında Rışvan Aşiretinin rolü konulu konferans düzenlendi.

Malatya İl özel idare salonunda gerçekleşen konferans Ak Parti Adana Millet Vekili Mehmet Mir Dengir Fırat tarafından verildi.

Fırat, Rışvan'nın 12 baba kuralında üst kimlik olduğunu belirtti. Bugün başta Malatya, Adıyaman, Gazi Antep, Şanlı Urfa, Kahraman Maraş, Yozgat, Ankara gibi birçok bölgede uzun zamandan beri yaşadıklarını belirtti.

Milli Mücadele yıllarında Malatya, Antep bölgesinde ciddi manada Rışvan Aşiretinden başka elinde silahlı ve atlı askeri bulunan güçlü yapıların bulunmadığını vurguladı.

O dönemde ülkenin işgal altında olduğunu, Padişaha ait iki zıt fermanın bulunduğunu, bunun kafa karışıklığı yaptığını belitti. Bir ferman Mustafa Kemalin kendi kafasına göre hareket eden asi olduğu, yakalanıp İstanbul'a getirilmesini istiyordu. Ama fısıltı olarak  da Mustafa Kemalin padişah tarafından Anadolu'ya gizliden gönderildiği konuşuluyordu.

Anadoludaki önemli topluluk ve Aşiretlerin liderlerine yönelik yakalanma ve idam fermanları valilere gönderiliyor. 

Bu anlamda Rışvan Aşiretimin lideri olan Hacı Bedir Ağa yaptığı tetkik ve muhakeme sonucunda Atatürk ve Sivas kongresine destek vermeye karar veriyor. Mustafa kemali Sivas'ta yakalamak için Malatya'da bir araya gelen Binbaşı Noel'in de içinde olduğu heyete karşı durarak, onları geri gitmek zorunda bırakıyor. Böylece Bir ara  yarıda kalan Sivas kongresi güvenlik içinde tamamlanabiliyor diyen Dengir Fıraf  Antep savunmasında Rışvan'ın Mücadelesini anlattı.

Yinede bu konuların bilimsel çalışmalarla daha iyi anlaşılacağı, bu işin genç kuşaklara düştüğünü vurguladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 857
Bu Ay : 4414
Toplam : 4414

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom