Malatya Rışvanlıları Derneği Açıldı

Malatya Rışvanlıları Derneği'nin açılışı büyük bir kalabalıkla gerçekleştirildi. Toplantıya pekçok siyasi yanında, gazi Antep, Şanlı Urfa, Adıyaman ve Kahraman Maraş'tan gelen Rişvan derneklerinin temsilcileri de katıldılar.

Malatya Rışvanlıları Derneği Açıldı Malatya Haber

Dernek açılışına, AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Mücahit Fındıklı, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ile siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa'dan gelen Rışvanlılar Derneklerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış öncesinde Malatya Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı halk oyunları ekibi bir gösteri sundu.

Açılış töreninde bir konuşma yapan AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, "Senede birkaç kez buraya gelip kendimi arındırmak, sizlerle hemdert olup, sizleri dinlemek, özellikle büyüklerimizden geçmişimize dair bilgiler almak beni her zaman mutlu eder zannediyordum. Her geldiğimde de mutlu oluyordum. Ama giderken de, çok üzgün dönüyordum. Çünkü Rışvan aslında 21. yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yapmak istediği şeyi bin yıl önce gerçekleştirmişti. Aile farkı gözetmeden, din, mezhep, ırk farkı gözetmeden hepsinin müşterek bir değer altında birleştirebilme becerisini göstermişti. Rışvan aşireti federal bir yapıdır" dedi.
Fırat, yılda bir kez Rışvan Festivali'nin düzenlenmesi gerektiğini belirterek, "Bu size yetmez. Hayırlı olsun ama yeterli değil. Ümit ediyorum ki, Türkiye'deki Rışvanlılar Federasyonu'nu hayata geçirdiğiniz zaman bundan çok daha muhteşem bir kalabalık olacaktır. Ve hiç olmazsa yılda bir kez dedelerimizin, atalarımızın konakladığı bir yaylada Rışvan Festivali'ni hep beraber kutlarız" diye konuştu.

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, "Biz biliyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden itibaren biz aynı topraklarda, aynı ülke ve ülkü uğruna hep beraber mücadele ettik. Hiçbir etnik ayrımcılık yapmadan, milliyetçilik ayrımı yapmadan, mezhep ayrımcılığı yapmadan yolumuza devam ettik. Hele son sürece dönüp baktığımız zaman Türkiye artık dünyada gündemi belirleyen değil, gündem belirleyen bir ülke oldu. Bunda en önemli etken bizim inanç birliğimiz oldu. Ve ekonomide, eğitimde, sağlıkta yapılan çalışmaları bir tarafa koyduk, "Bu ülkenin en çok demokrasiye ihtiyacı var" dedik. Kardeşliğe, barışa, huzura ihtiyaç var dedik. Bunun içinde hep beraber, sizlerin desteğiyle milli birlik ve kardeşlik projesini başlattık. Bu ülke, sizlerle birlikte ayakta ve devam edecek" şeklinde konuştu.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, "Türkiye'nin neresinden gelirse gelsin, 780 bin kilometre kare içerisinde hangi noktadan gelirse gelsin bugün şehrimizde yaşayan herkesi şehrimizin gelişmesi ve kalkınması noktasında sorunların çözülmesi noktasında böyle sivil toplum kuruluşlarımızın desteği bizim için çok büyük önem taşıyor. Bu derneklerimiz, hem kendi üyelerinin hem de Malatya'da yaşayan insanların sıkıntını dile getirip, çare olmaktadır. Bu derneklerimizin sayısı ne kadar artarsa, şehrimizin de o kadar ileri gideceği kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Malatya ESOB Başkanı Şevket Keskin de, "Bu toplantı, bir birleşmenin, bir memlekette huzurun, güvenin, komşuluğun ve dostluğun pekiştirilmesinin büyük bir örneğidir" dedi.

Malatya Rışvanlılar Derneği Başkanı İsmet Çelik ise, "Rışvanlılar, bulundukları şehirlerde 500 yıldan fazladır, ikamet eden; Türk, Kürt, Alevi, Sünni demeden bir araya gelerek, kardeş ve akraba olan hayırlı bir toplumdur. Malatya'da da 100 binden fazla Rışvanlı bulunmaktadır. Rışvanlılar, şehrimizde barış ve huzura katkı vermektedir" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından dernek binasının açılışı gerçekleştirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 970
Bu Ay : 7054
Toplam : 7054

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom