Tarihi Evlerde İnceleme Yapıldı

Malatya'nın Arapgir ilçesinde tarihi evler üzerinde inceleme yapıldı.

Tarihi Evlerde İnceleme Yapıldı Malatya İlçe

Arapgir Kaymakamı Sayın Ercan Turan ile Arapgir Belediye Başkanı Sayın Haluk Cömertoğlu'nun daveti ve İstanbul Arapgir Kültür Derneği'nin katkılarıyla gerçekleştirilmekte olan bu çalışmada "Buğday Pazarı" da denilen tarihi çarşının yeniden canlandırılması hedefleniyor. Bunun için restorasyon alanında yüksek lisans eğitimi görmekte olan mimar ve şehir plancı öğrenciler, Arapgir evlerini inceleyerek kentsel doku analizleri yapıyor ve canlandırılması öngörülen sokaklarda siluet çizimleri gerçekleştiriyorlar.

Eğitim döneminin sonunda, Mayıs ayında bu projenin tamamlanmasının ardından ilgili kurumlardan izin alınarak, Arapgir'de sokak sağlıklılaştırma uygulamasına geçilmesi planlanıyor. Söz konusu projenin gerçekleştirilmesiyle Arapgir'de kültür turizminin başlaması, dolayısıyla kentin yurtiçinde ve yurtdışında tanıtımının sağlanması ve Arapgirliler'e ekonomik bir katkı oluşturması da beklenmektedir.

2010 yılı içerisinde İTÜ Mimarlık Fakültesi yüksek lisans ve lisans öğrencileri mayıs ve temmuz aylarında Arapgir'e gelerek Tarihi çarşı hamamının restorasyon projesi ile 4 konak ve 2 caminin restorasyon projesini hazırladılar ve bu projeler Kasım ayı içerisinde İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla binasında sergilenmişti. Yine Ekim ve Aralık aylarında İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün öğretim görevlileri ve Yüksek Lisans öğrencileri ilçemizin imar haritasının hazırlanmasına yönelik çalışmaları
başlattılar ve bu çalışmalar devam etmektedir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 596
Bu Ay : 3080
Toplam : 3080

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom