Ansgar Aschfalk İnönü'de

Almanya Tarım Müsteşarı Ansgar Aschfalk, Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik'i ziyaret etti...

Ansgar Aschfalk İnönü'de Malatya Haber

11. 06. 2009 Perşembe günü rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette karşılıklı ilimizdeki tarımsal gelişmelerin üniversite boyutu üzerinde duruldu.
Malatya İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bayram Asma, ziyaret ile ilgili bilgi sunarken, üniversitemizdeki kayısı ve organik tarım ile ilgili çalışmalarımızı ve projelerimizi yerinde izlemek ve karşılıklı bir işbirliğine zemin oluşturacak projelerin paylaşımını sağlamak için bu görüşmenin yapıldığını belirtti.
Almanya Tarım Müsteşarı Ansgar Aschfalk ise yaptığı konuşmada, “Almanya ile Türkiye’nin bir çok alanda çalışmaları olmuştur. Yaptığımız bu görüşmeler sonrası oluşabilecek projelerde karşılıklı değerlendirme olanağımız bulunmaktadır. Türkiye’deki tarımsal gelişmeleri yakından izliyoruz. Bu anlamda dünyada sadece 16 müsteşarlık var.Sadece önem verdiğimiz ülkelere müsteşar gönderiyoruz.Bunun Türkiye ayağını ben takip ediyorum. Malatya’nın tarımsal gelişimi bir çok konuda ilgimi çekmiştir. Bunun için buradayım.İki ülke arasında olabilecek firmalar arası diyalog kurma ve anlaşma yapabilme konusunda aracı olmak için çalışmalarım devam edecek. Üniversite ile olabilecek bir çok proje için sağlıklı çalışabilme fırsatımızın olabileceğini düşünüyorum.” dedi.
Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik ise konuşmasında, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Malatya’nın ülke içerisindeki stratejik konumunun önemli olduğunu belirtti.Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, “gelişen sanayisi ve tarımsal boyutu ile Malatya, önemli bir kent haline gelmiştir. Dünya kuru kayısı ihtiyacının % 85’ni ilimiz karşılamaktadır. Sadece kayısı değil, sağlık sektöründe ve bilimsel alanda da bölgesinde söz sahibi olabilecek konuma gelmiştir. Tarımsal anlamdaki gelişmelerin bilimsel veriler ışığında kaydedilebilmesi için üniversitemizde kayısı araştırma merkezini devreye soktuk.Organik tarım yapılabilecek alanların işlevselleştirilmesi için çalışmalar başlattık. Umarım bu ziyaret ortak projelerimiz için bir başlangıç olabilir.” dedi.
Konuşmaların sonunda Almanya Tarım Müsteşarı Ansgar Aschfalk ziyaret anısına Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik’e hediye sunarken, Rektörümüz Prof. Dr. Cemil Çelik’te günün anlam ve önemine uygun olarak Almanya Tarım Müsteşarı Ansgar Aschfalk’ a hediye takdim etti.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 714
Bu Ay : 1492
Toplam : 1492

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom