Daha ne desem bilmem ki!..

Devrim nasıl önce kendi evlatlarını yiyorsa, iktidarlar da önce, destek alarak yükseldikleri omuzları kırıyorlar... Koltuklarına yapışıp kalanlara öğütler...

Daha ne desem bilmem ki!.. Malatya Haber

Yakınanlar çok…
Devrim nasıl önce kendi evlatlarını yiyorsa, iktidarlar da önce, destek alarak yükseldikleri omuzları kırıyorlar, deniyor.
Hangi omuzlar, ne oranda, kimler tarafından kırılmış bilemem lakin yakınmaları dikkate almak gerekir.
Bir zamanlar “pazara kadar değil mezara kadar” ifadesi siyasi bir deyim veya slogan haline gelmişti. Pazarı görünce mezarı unutanlar, beslendikçe beslenmiş, dün ne dediklerini unutuvermişlerdi.
Haksız yere “beni de besleyin diyen yok fakat kapılar adil oranda herkese açılsın” diye yakınanların işaret ettikleri bir noktadır bu; Pazar mezarı, makam dostları unutturmasın deniyor.
Çok şey söylenebilir; sosyal ve siyasi hayatta nasihat, gerçek anlamda kullanıldığında, hizmet samimiyetini, müsavat ve adalet prensiplerindeki samimi duruşu hatırlatmalıdır.
“Çıkar ve çıkarlar üstüne bir ayrıcalık kurgusu talep etmiyoruz, yalnızca kapıların müsavi olarak açılmasını istiyoruz” diyorlar. Hatta taşırken darbe alan omuzlarımızın acısını da unutmak zor olmaz fakat dün bastıkları omuzlara dönüp “siz kimsiniz, tanıyamadım” tarzı bir davranışla karşılaşmak zorumuza gidiyor diyorlar.
Mesela üniversitenin sosyal tesislerinde faydalanmak sorun oluyor. Oysa herkes o tesislerden, hem üniversiteye bir gelir getirecek tarzda değerlendirerek, faydalanabilir. Ama bu tabii hakkı “arka bahçe muhabbetinde” medyaya servis edenler oldu. “Servis edenler, orantısız olarak kendilerine kapı açılanlardır” deniyor.
Eğer birilerine yaranmak hesaplanıyorsa…
Ne desem bilmem ki…
“Ben bir kapıyı çaldığımda, acaba ne isteyecek diyerek bakıyorlar. Başkaları o kapıları bir şeyler istemek için durmadan aşındırıyor, neden bana peşin hükümlü davranılıyor” diye yakınanlar var.
Bizim geçmişimizde bir örf var; Yöneticilere öğütler ismiyle kitaplar yazılmıştır. Sorun burada kilitleniyor; öğütlere tıkalı kulakları görmek gerekir. Yöneticilere öğütleri de okumak…
Kitaba ve hayata kapalı yöneticilik olmaz.
Ortada yüzde yüz tanımlanacak bir haksızlık var demiyorum. Yakınmalar var ve bu kadar yakınma hayra alamet olmaz. Şimdiden hesabını yapmak gerekir. Kırılan kalpleri onarmak gerekir.
Bütün kalpler onarılamaz elbette lakin nereye, nasıl adım atıldığını araştırmak gerekir.
Eğer bu kadar yakınma varsa, bunların bir sebebi veya sebepleri vardır.
Mesele ülkeye ve şehre hizmetse, “şu adam işlerime ket vurabilir ona kapıyı biraz daha fazla açayım” yaklaşımı varsa gözden geçirilmelidir. Herkese hakkı verilmeli, kimseye haksızlık nazarıyla muamele yapılmamalıdır.
İşe alınmalar, birlikte iş yapmalar, görüşmeye gelenlerin karşılanması, randevulara yaklaşım, ortalığa düşen dedikodular, yakınmalar…
Bunlar konuşuluyor mu, konuşuluyor.
Ne yapmalı?
“Boşver iki konuşur unuturlar” denmemeli. Bazılarına “aman konuşmasınlar” denmesi nasıl yanlışsa, boşver iki konuşur unuturlar demekte yanlış…
Bizler birlikte şehre ortak bir ruh kazandırmanın tarafları olmalıyız, fikri farklılıklar buna mani olmamalı. Kimse hizmette ve yaklaşımda ötekileşmemeli…
Bir nokta daha var; eğer birileri geldikleri makamları kendilerinde var olan bir olağanüstülükten dolayı hak ettiklerini düşünüyorlarsa yanlış yapıyorlar. “Hiç kimse yoktu, ben vardım, o yüzden geldim, o yüzden buradayım” yaklaşımı varsa bu da yanlış…
Toplum birlikte toplumdur. Cemiyet birlikte vardır. Şehir dışlanan insanların sayısı ne kadar artarsa o kadar şehir olmaz. Şehir; şunlar olmasa da olur bakışıyla şehir olmaz, aksine şehir olmaktan uzaklaşır.
Bir yaklaşım daha; bazıları dayak yememek için “ben falanı tanımıyorum” der, hem komşusunu, dostunu kaybeder hem dayağını yer.
Daha ne desem bilmem ki…
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 179
Bu Ay : 802
Toplam : 802

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom