İklim mültecileri yolda!..

Birleşmiş Milletler Üniversitesi, CARE International ve Columbia Üniversitesi tarafından hazırlanan rapora göre milyonlarca insan iklim mültecisi olacak.

İklim mültecileri yolda!.. Türkiye-Dünya

Yayınlanan son bir rapora göre iklimdeki bozulma nedeniyle milyonlarca kişinin evlerini terk ederek kitlesel olarak göç etmek zorunda kalacağı belirtildi. Uzmanlar iklim mültecileri için yeni haklar ve hükümetlerin tedbir almasını istedi.

Birleşmiş Milletler Üniversitesi, CARE International ve Columbia Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda, gittikçe ağırlaşacak doğal afetlerden kaçacak insanlara yardımcı olmak üzere yeni fonlara ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

MİLYONLAR YER DEĞİŞTİRECEK

Küresel iklim değişiminin neden olduğu göçlerin, ölçek ve kapsam olarak öngörülemeyen bir fenomen olma potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekilen raporda, önümüzdeki on yıllarda iklim değişikliğinin güvenlikli ve yaşanabilir yerler bulmak için milyonlarca kişiyi harekete geçireceği ya da evlerini terk etmeye zorlayacağı kaydedildi.

Raporda, kesin mülteci sayısını tahmin edebilme konusunda iklim değişikliğiyle ilgili bilim alanının çok yeni olduğu hatırlatıldı, ancak Uluslararası Göç Örgütünün 2050'ye kadar çevresel etkenler sebebiyle 200 milyon mülteci olacağı tahminine yer verildi.

EN HASAS BÖLGELER

Raporda, özellikle Tuvalu ve Maldivler gibi ada devletler, Afrika'nın Sahel bölgesi ile Meksika'daki kurak bölgeler, Bangladeş ile Vietnam ve Mısır'daki deltalar gibi bölgeler en hassas yerler arasında gösterildi.

Nüfusun yoğun olduğu Ganj, Mekong ve Nil Nehri deltalarında deniz suyunun bir metre yükselmesi durumunda 23,5 milyon kişinin etkileneceği belirtilen raporda, bu bölgelerde halen yoğun olarak işlenen tarım alanlarının da 1,5 milyon hektar azalacağı kaydedildi.

İKLİM MÜLTECİLERİ İÇİN YENİ HAKLARA İHTİYAÇ VAR

İklim uzmanları, deniz suyu seviyesinin bu yüzyılda en az bir metreye kadar yükselebileceğini öngörüyor. Bu konuda yatırımın gerekliliğine dikkat çekilen raporda, mevcut yükümlülüklerin yanısıra yeni ve ilave fonlar oluşturulması gereğine işaret edildi.

Raporda ayrıca, iklim değişikliğinin neden olacağı afetlerin kurbanı olacak mültecilerin yeni haklara sahip olmaları gerekebileceği ve yeni daimi yerleşimler kurulması ihtiyacını doğuracağı belirtildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 729
Bu Ay : 8788
Toplam : 8788

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom