Budama Ağacı Gençleştiriyor

Malatya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından sonbaharda başlanan ağaç budama çalışmaları büyük oranda tamamlanırken, bilimsel ve tekniğine uygun yapılan budamanın ağaçlara büyük fayda sağladığı belirtildi.

Budama Ağacı Gençleştiriyor Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ağaç budama ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, şehir merkezinde bulunan ağaçların gelişimlerinin kuvvetlendirilerek, sağlıklı kalmalarını sağlamak amacıyla budama çalışmalarının titizlikle yapıldığı kaydedildi.

Çınar ağaçlarının çürüme özelliğinin bulunduğu ve budanmaması halinde de zamanla çürüyerek yok olacağı belirtilen açıklamada şunlar belirtildi:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden getirilen uzman ekipler tarafından başlatılan ve bilimsel bir şekilde yapılan ağaç budama çalışmaları bir nevi mevcut ağaçları gençleştirme çalışmalarıdır. Çınar ağaçları çürüme özelliğine sahip ağaçlardır ve budanmadıkları takdirde ömürleri azalır, olumsuz iklim koşullarından dolayı ağaçlar gövdeyi taşımaz ve yıkılırlar. Bunun örnekleri geçtiğimiz yıl şehrimizde yaşandı ve birkaç çınar ağacı kökünden yıkıldı.

Bu tür ağaçlar bilimsel olarak 10 yılda bir budamaya tabi tutulması gerekmektedir. Şehir merkezindeki ağaçların, orman ağaçları gibi rastgele büyümesi beklenemez. Çünkü çınar ağaçları yaşlandıkça çürüyen, ara ara dalları kuruyan ağaçlardır. Bu ağaçların uzun ömürlü olması ve tehlike arz etmemesi için 10 yılda bir gençleştirme budaması yapılması, kesilen yerlere de ilaçlı macun sürülmesi gerekmektedir. Eğer budama çalışması yapılmazsa, geçtiğimiz yıl yaşanan örneklerde olduğu gibi bu çınar ağaçları hem yıkılacak, hem de insanların canları ve malları için tehlike arz edeceklerdir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 89
Bu Ay : 3887
Toplam : 3887

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom