İlkbahar Dönemi Şap Aşısı Kmpanyası

Malatya'da hayvanlara yönelik ilkbahar şap aşı kampanyası başlatıldı.

İlkbahar Dönemi Şap Aşısı Kmpanyası Malatya Ekonomi

 Aşılama Kampanyası, Merkez Dilek Kasabası Gölpınar Mahallesinde Ali Rıza Yücel e ait hayvancılık işletmesindeki sığırlara yapılan aşılamayla başladı.

Aşılama kampanyasının başlatılması nedeniyle burada basın mensuplarına açıklama yapan Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, "2011 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası'nı bugün Dilek beldesinde başlatmış bulunuyoruz. Halk arasında tabak hastalığı olarak da bilinen şap hastalığı tüm çift tırnaklı hayvanlarda virüslerin neden olduğu bulaşıcı ve çok hızlı yayılan, aynı zamanda ekonomik kayıplara yol açan bir hastalıktır. Yüzde 100 bulaşıcı olması nedeniyle geniş hayvan kitlelerini etkiler. Ağır vakalarda tırnak düşmesi, buzağı ve kuzularda ölüm görülebilir. Hastalık; süt, et ve iş verimini düşürerek büyük ekonomik kayıplara yol açar. Şap hastalığı, koruyucu olarak yapılan aşı ile engellenebilir bir hastalıktır. En etkili mücadele, hastalık görülmeden önce tedbir almak, yani hayvanları aşılatmaktır" ifadelerini kullandı.

"Şap hastalığına karşı her yıl olduğu gibi bu yıl da ilkbahar ve sonbahar aşılama kampanyası ile 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlara yılda iki kez, küçükbaş hayvanlara ise yılda bir kez aşı uygulanmaktadır"diyen Aygül, daha sonra şunları belirtti: "Aşı yapılmadığı takdirde muhtemel bir şap hastalığında süt veriminde yüzde 15, et veriminde yüzde 10 oranında düşüş, gebe hayvanların yavru atması, buzağı ve kuzularda yüzde 80'lere varan ölüm vakaları, canlı hayvan hareketleri ile hayvansal ürün ticaretinin durdurulması, yüksek miktarda tedavi giderleri, tedavi edilmediğinde hayvanlarda ölüm görülür."

30 Nisan 2011 tarihinde bitecek olan aşılama kampanyası dahilinde hayvanlarına aşı yaptırmaktan imtina eden yetiştiricilere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereği 5 bin 385 TL idari para cezası uygulanacağına dikkat çeken Aygül, "Ayrıca aşısız hayvanlara sevk raporu düzenlenmeyecek ve hayvancılık teşviklerinden de yaralandırılmayacaktır. Aşılama kampanyasında istenilen başarının sağlanması, ekonomik kayıpların en aza indirilmesi ve yetiştiricilerimizin önümüzdeki dönemde herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, yetiştiricilerimiz ve muhtarlarımızın aşılama için gelen ekiplerimize yardımcı olarak tüm hayvanların aşılanması hususunda gereken hassasiyeti göstermelerini önemle rica ederim" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 629
Bu Ay : 7775
Toplam : 7775

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom