Seyahatname Borçtan Kurtardı

Malatya Belediyesi'nin il merkezine yakın ilçe ve belde belediyelerinden yüksek miktarda içme suyu bedeli talebini, sunulan deliller arasında yer alan Evliye Çelebi Seyahatnamesi'ndeki bilgileri de dikkate alarak reddetti.

Seyahatname Borçtan Kurtardı Malatya Haber

Malatya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Malatya Belediyesi'nin il merkezine yakın ilçe ve belde belediyelerinden yüksek miktarda içme suyu bedeli talebini, sunulan deliller arasında yer alan Evliye Çelebi Seyahatnamesi'ndeki bilgileri de dikkate alarak reddetti.

Malatya Belediyesi avukatları, Malatya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açarak, Malatya Belediyesi'nin Battalgazi, Topsöğüt, Hatunsuyu, Konak, Dilek, Hanımınçiftliği ve Orduzu belediyelerine içme suyu verdiğini belirterek, Battalgazi Belediyesi'nden 811 bin TL, Topsöğüt Belediyesi'nden 293 bin TL, Hatunsuyu Belediyesi'nden 231 bin TL, Konak Belediyesi'nden 333 bin TL, Dilek Belediyesi'nden 449 bin TL, Hanımınçiftliği Belediyesi'nden 636 bin TL ve Orduzu Belediyesi'nden ise 606 bin TL talep ettiler. Bu davadan önce de Malatya Belediyesi, aynı belediyelere karşı su bedeli davası açmıştı. Ancak o davada reddedilmişti.

Malatya Belediyesi'ne karşı diğer belediyelerin avukatları ise Malatya Belediyesi'nin iddialarını çeşitli delilerle redd ederken, mahkemeye sundukları en önemli delil Evliye Çelebi Seyahatnamesi oldu. 1611-1682 yılları arasında yaşamış olan Evliye Çelebi'nin 1655 yılında geldiği Malatya ile ilgili verdiği bilgiler arasında mevcut içme suyu kaynağının o zaman da yine şehir merkezi olan Battalgazi ilçesinde de kullanıldığı bilgisi mahkemeye delil olarak sunuldu. Mahkeme, Malatya Belediyesi'nin talebini reddederken, kararında içme suyunun Battalgazi ve diğer yerleşim yerlerinin kadim hakkı olduğunu belirtti. Davayı kaybeden Malatya Belediyesi aynı zamanda diğer belediyelerin avukatlarına da toplam 176 bin TL tutarındaki avukatlık vekalet ücretini de ödemek durumunda kaldı.

Mahkemeye Evliye Çelebi Seyahatnamesi'nin delil olarak sunulması konusunda İHA muhabirine bilgi veren Tarihçi-Avukat Abdulkadir Artan, "Malatya Belediyesi, şu anda Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri ile civardaki 500 bin nüfusu ilgilendiren içme suyumuz ile ilgili olarak su bedeli davası açmıştı. Bu suyun kendisine ait olduğunu iddia ediyordu. Biz de bu suyun hem genel bir su olduğunu hem de özellikle Battalgazi Belediyesi açısından da kadim bir su olduğunu iddia etmiştik. Kadim yani bilinmeyen bir şekilde daha eskilere gittiğini iddia etmiştik. Pek çok delil sunduk. Bu delillerden bir tanesi de Evliye Çelebi Seyahatnamesi idi. Evliye Çelebi, 1600'lü yılarda yaşamış bir Osmanlı seyyahıdır. Malatya dahil Osmanlı ülkesinin tamamını gezmiştir. Kitabında birebir görgüye dayalı bilgileri bize anlatmaktadır. 1650'li yıllarda Malatya'mıza da gelmiş ve Malatya'mızla ilgili çok geniş bilgiler vermiştir. Bu bilgiler arasında Malatya'nın içme suyu, akarsuları ve sulama suları da bulunmaktadır. Evliya Çelebi, şu anda içtiğimiz Gündüzbey Pınarbaşı suyunu, Malatyalıların bugünkü deyimi ile Derme Suyu'nu da bize anlatmaktadır. Evliye Çelebi'nin zamanında bu suyun adı Deyr-ul Mesih suyudur. Diğer bir adıyla Der Mesih suyudur. İşte bu su, hayırseverler tarafından Osmanlılar zamanında, daha önceki dönemlerde olduğu gibi Malatya'nın o zamanki şehir merkezi olan bugünkü Battalgazi ilçe merkezine götürülmüştür. Orada Evliye Çelebi'ni deyimi ile 7'den fazla sebil bulunmaktadır. Bu sebillerden bir tanesi de Silahtar Mustafapaşa 0Kervansarayı'nın avlusunda bulunmaktadır. Evliya Çelebi de hem bu hanı görmüş hem de hanın içindeki sebili görmüş. Hanın kapısındaki kitabeyi de okumuştur. Bu yazı günümüzde de hanının dış kapısında bulunuyor. Bu da Evliye Çelebi'nin bu hanı bizzat gördüğünü ve gördüğü kitabeyi de kitabına geçirdiğini gösteriyor. Bizim bu sunumlarımız üzerine Malatya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Malatya Belediyesi'nin talebini reddetti ve reddederken de özellikle Battalgazi Belediyesi'nin kadim kullanım haklarının olduğunu belirtti. Bu karar kesinleşmiştir. En önemli delillerimizden bir tanesi Evliye Çelebi Seyahatnamesi'ydi. İkinci dava da lehimize sonuçlanmıştır, ancak henüz kesinleşmemiştir" şeklinde bilgiler verdi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 727
Bu Ay : 3211
Toplam : 3211

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom