Kürtçe yükseköğretim 2010'da...

Yıllardır devam eden 'Kürtçe yükseköğretim' tartışmalarında sona gelindi.

Kürtçe yükseköğretim 2010'da... Malatya Eğitim

Mardin Artuklu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde açılması planlanan 'Kürt dili ve edebiyatı' bölümü için ön hazırlıklar tamamlandı.

Yaklaşık 2 yıl önce kurulan ve ismini, kente çok sayıda tarihî miras bırakan Artukoğulları beyliğinden alan üniversite, Ortadoğu'nun en büyük 'sosyal bilimler üniversitesi' olmayı hedefliyor. Türkiye'nin ilk Kürt ve Süryani dili ve edebiyatı bölümlerinde öğretim vermeye hazırlanan fakülte, 2010'da 20 öğrenciyle öğretime başlamayı planlıyor.

Üniversite yerleşkesinin Mardin-Diyarbakır karayolunun 12. kilometresinde tahsis edilen 4 bin 300 dönümlük alanda yapılacağını belirten Rektör Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, kampüsü 5 yılda tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Artuklu Üniversitesi'nin Ortadoğu dillerinde eğitim yapan bir uluslararası üniversiteye dönüşebileceğini kaydeden Omay, bu amaçla Kürtçe, Arapça, Farsça ve Süryanice bölümler oluşturacaklarını ifade etti. Dünyada üzerinde yeteri kadar durulmamış 'Kürtçe ve Süryanice'ye öncelik vereceklerini anlatan Prof. Dr. Omay, "Ön hazırlıkları tamamladık. Yükseköğretim Kurulu'na onay için başvuru yapacağız. Onayın ardından bölümü kuracağız. 2010 yılında 20 öğrenciyle bölümde öğretime başlamayı planlıyoruz." dedi.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 433
Bu Ay : 4231
Toplam : 4231

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom