Galiba Binamız Çürük

İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu, Malatya'da 1980-1990 yılları arasında yapılan, çoğu çürük binalarda halen oturuluyor.

Galiba Binamız Çürük Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı ve İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Vehbi Aluçlu, Malatya'nın deprem bölgesinde bulunduğunu belirterek, "Malatya Belediyesi, mutlaka binalarla ilgili olarak yapı stokunu çıkartmalıdır" dedi.

Malatya'nın önemli fay hatları üzerinde olduğunu ve olası bir depremde Malatya'da çok sayıda binanın yıkılabileceğini belirten Vehbi Aluçlu, "Malatya'da 1980 ile 1990 yılları arasında kooperatif furyası ile çok sayıda depreme dayanıksız bina yapıldı. Bu binalarda halen oturuluyor. 2000 yılından itibaren Malatya'da yapılan konutlar gerçekten sağlıklı, onu söyleyebiliriz. Malatya'da bir an önce tüm binaların yapı stoku çıkarılması ve sonuçlara göre binalara işlemler yapılmalı" dedi.

Eski binaların depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda rapor verebilecek bir birimin bulunmadığını da belirten Aluçlu, "Binanın beton kalitesini ölçtürmeniz gerekiyor. Malatya'da şu anda bunu yapacak bir birim yoktur. Yani bu birimin olması için, deney cihazlarının olması için bir laboratuvarın olması gerekiyor.

Malatya Belediyesi'ndeki laboratuvar taze betonun kalitesi hakkında sonuç veriyor. Önceden yapılmış olan binanın numunesinden kalıplar alıp, o kalıpları presle kıracaksınız, beton kalitesini
ölçeceksiniz. Beton kalitesi diye deprem dayanım raporunu verecek bir birim Malatya'da şu anda yoktur. Malatya'nın yapı stokunun çıkarılması gerekiyor.

Bunun için ekonomik olarak bir paraya ihtiyaç duyuluyor. Malatya'da 110 bin konut bulunuyor. Bina olarak 40 bin civarındadır. 40 bin tane binanın deprem raporu çıkartılmalı. İstanbul'da bu yapıldı. Bunun yerel yönetimlerce yapılması gerekiyor" diye konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 17
Bu Ay : 1599
Toplam : 1599

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom