Eşinden Büyük Fedakarlık

Malatya'da 6.5 yıldan beri böbrek rahatsızlığı yaşayan diyaliz hastası kadın, kocasının verdiği böbrek yeniden hayata 'merhaba' dedi.

Eşinden Büyük Fedakarlık Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya'da yaşayan Yılmaz çiftinin 6.5 yıldan beri hayatlarında var olan böbrek rahatsızlığı mutlu bir sonla bitti. İdris Yılmaz (50), aynı yastığa baş koyduğu eşi Arzu'nun (35) böbrek rahatsızlığı nedeniyle yaşadığı sıkıntılı günlere ve açılarına dayanamayarak, kendi böbreğini verdi. Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'ne gelen Yılmaz çifti burada hayatlarına yeni bir sayfa daha açtılar.

Diyalize bağlı olarak 6.5. yıldan beri hayatını sıkıntılı günlerle geçiren Arzu hanıma, kocası İdris Yılmaz'dan alınan böbrek nakil edildi.

Yoğun bakımdan başarılı bir tedavi ile servise çıkartılan Yılmaz çifti, servisinde doktor ve hemşirelerinde yoğun ilgisini gördü.

Böbrek naklini gerçekleştiren ekipte yer alan Yrd. Doç. Dr. Turgut Pişkin, "Turgut Özal Tıp Merkezi'nde 2 Kasım 2011 tarihinde böbrek nakline başlamıştık. İlk iki naklimizi canlıdan canlıya böbrek nakli yaptık. Daha sonra aradan kadavradan yaptığımız nakillerde oldu. Merkezimizdeki 14. böbrek naklimizi yaptık. Programımız çok başarılı gidiyor. Arzu hanıma böbreğini eşinden aldık. Arzu hanımın ek hastalıkları var. Şeker hastalığından dolayı gözünü birini kaybetmişti. Nakilden sonra genel durumu çok iyi.

Bu ailenin birlikteliği herkese örnek olsun.

Böbrek nakil ekibinde bulunan Doç. Dr. Bülent Üna da, "Her şey yolunda gidiyor. Arzu hanım sıra dışı bir böbrek nakli yapıldı. Kalp problemleri ve şeker problemleri nedeniyle biraz sıkıntılı hastaydı. Ama çok iyi gitti.

Arzu Yılmaz, "6.5 yıldır diyalize gidiyorum. Antalya'yla gittik. Orada olmadı. Malatya'ya geldik,. Tahlil ve etik kurulu'ndaki tüm işlemleri geçtik. Eşim bana böbreğin iverdi. Mutluyum, yeni doğmuş gibiyim. Eşim bana böbreğini ilk vereceğini söylediğinde, annemden yeni doğmuş gibi oldum. Anlatamam. Kardeş ve ablalarım böbreğini vermezken, kocam böbreğin iverdi. Çok mutlu ve huzurluyum. Mutluluğumu anlatamam. Anlatılacak gibi değil. Hayata yeni döndüm. Görücü usulüyle evlenmiştim. İyide oldu. Kocamın ailesi bana böbreğini verdi diye kocama düşman oldular. Ben de olsaydım, böbreğimi veridim. Canımı bile verirdim" diye konuştu.

Eşine böreğini veren İdris Yılmaz da "Eşim, kadavraya yazılmıştı. Ama olmadı. Tahlilleri yaptırdık. Ben böreğimi vermeye karar verdim. Ben böbreğimi seve seve verdim. Benim gibi, yiyip, dolaşsın dedim. Dayanamıyordu, açılarından kurtulmasını istiyordum. Üzülüyordu. Şuanda ne isterse istesin, yinede kendimi feda ederim, her şeye hazırım. Ameliyatımızda çok başarılı geçti. Şu anda iyiyiz. Durumumuzdan memnunuz. Biz çok mutluyuz. Eşimin 6 yıldan beri ne çektiğini ben biliyorum" şeklinde konuştu.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 690
Bu Ay : 4134
Toplam : 4134

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom