Afşin Kömür Havzasında Göçük

Afşin kömür havzasında meydana gelen göçükte 1 kişinin öldüğü 7 kişinin yaralandığı, 9 işçinin de kaybolduğu belirtildi.

Afşin Kömür Havzasında Göçük Bölge

Kahramanmaraş'ta, Afşin-Elbistan Termik Santrali B Ünitesi'ne kömür sağlanan Çöllolar Kömür üretim sahasında bugün saat 10.00 meydana gelen göçükte,1 kişinin öldüğü 7 kişinin yaralandığı, 9 işçinin de kaybolduğu belirtildi.

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, 1 kişinin öldüğü 7 kişinin yaralandığı, 9 işçinin de kaybolduğu göçük bölgesinde incelemelerde bulundu.
Vali Kocatepe, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy ile Afşin Elbistan Termik Santrali için kömür sağlanan Çöllolar kömür havzasındaki çalışma sırasında meydana gelen göçük bölgesine geldi. Burada termik santral yetkilileri hakkında olayla ilgili bilgi alan Vali Kocatepe, "Bugün sabah geçen haftaki yerde yine göçük meydana geldi. Konuyu başbakanlığa bildirdik. Genelkurmay Başkanlığının talimatıyla 2. Ordu Komutanlığı'ndan gece görüşüne hakim bir helikopter gönderildi.

Helikopterle arama çalışmaları sürüyor, yaşam belirtileri aranıyor. Ayrıca GSM operatörlerine enkaz altında olduğunu tahmin ettiğimiz işçilerin cep telefon numaraları verdik. Baz istasyonları aracılığıyla nokta tespiti yapacağız. Aramalarımızı ona göre yürüteceğiz aksi taktirde çalışmalar daha uzun zaman alacak" dedi.  

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Nevzat Pakdil, Afşin-Elbistan Termik Santrali B Ünitesine kömür tedarik eden Çöllolar Kömür Havzasında toprak altında kalan ekibin pazar günü meydana gelen göçüğü incelemek için bölgeye gittiğini belirterek, "Kamunun bütün imkanları ile toprak altında bulunan kardeşlerimizi kurtarmaya çalışıyoruz" dedi.

Pakdil, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Cafer Tatlıbal ile Avni Doğan'la birlikte bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Daha sonra Elektrik Üretim A.Ş.'ye (EÜAŞ) geçen Pakdil, burada EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış'tan göçükle ilgili bilgiler aldı. Daha sonra gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Pakdil, afet olarak nitelendirilebilecek elim bir olayla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, "Şu an itibariyle bir işçi kardeşimiz vefat etti. Ayrıca bu keşif ekibinde olan inceleme ekibinden olan arkadaşlarımızdan 6'sı bu faaliyette yer aldılar. Bunların sayısının 10 civarında olduğu söyleniyor. Bunun dışında şu an itibariyle valiliğimize başvuran veya inceleme ekiplerimize başvuran başka bir vatandaşımız yok. Helikopterlerle aramalar sürüyor. Bir tanesinin gece görüş imkanı var ve çalışmasına devam ediyor.

AKUT ekibi burada, onlar şu anda çalışmalarını sürdürüyor. Ambulanslar hazırlanmış vaziyette. GSM operatörleri ile gerekli temaslar kurulmuş, onlar faaliyetlerine devam ediyorlar. Umut ediyoruz ki, inşallah o aranmasına devam eden arkadaşlarımız hayattadırlar ve onlara en kısa sürede umut ediyoruz ki ulaşılır" diye konuştu.

Ciddi bir göçük ve toprak kayması ile karşı karşıya olunduğunu vurgulayan Pakdil sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şu an itibariyle 120 metre civarında bir derinlikten bahsediliyor. Bunun yaklaşık 50-60 metresi toprak kayması neticesi dolmuş ve milyonlarca metreküp bir toprağın kayması söz konusu. Bu arada Kandilli Rasathanesi ile EÜAŞ Genel Müdürümüz onların verilerini elde etmiş vaziyette ve bilim adamları ile görüştü. Yani bir deprem olayı var mıdır? Depremin tetiklemesi ile bir şey ortaya çıkmış mıdır diye? Ayrıca Enerji Bakanımız sayın valimizle temas kurarak görüştü. Şu anda Enerji Bakanlığımızdan EÜAŞ'tan Maden Tetkik Arama'dan ve diğer yerlerden bir inceleme ve soruşturma ekibi de buraya kadar gelmiş bulunuyor. Maden Tektik Arama Genel Müdürümüzle bizzat ben de görüştüm. Bu incelemeler neticesinde ortaya bir durum çıkacak. Kusur eksik hata var mıdır? Tabii bir afet midir? Niye bu kadar bir kayma olmuştur? Bunların hepsi araştırıldıktan sonra cevaplandırılacak sorulardır. Ama şu an itibariyle başta bakanımız olmak üzere sayın valimizi yetkilendirmiş ve bir kriz masası oluşturulmuştur. Çalışmalar devam ediyor. Bütün temennimiz, vefat eden kardeşimizden sonra ikinci bir vefatın olmamasıdır. İnşallah öbür kardeşlerimiz de sağ olarak kurtarılır ümidindeyiz. Çalışmalar da şu anda gece vakti de olsa devam ediyor."

Devletin tüm imkanları ile aramalarını sürdürdüğüne dikkat çeken Pakdil, "Bu hususta kamu elinden gelen bütün imkanlarla mevcut şirketin imkanları ve devletin diğer imkanları ile beraber bu arkadaşlarımızı, bu kardeşlerimizi kurtarmanın mücadelesi içerisindeyiz. Umut ediyoruz ki, en kısa zamanda olumlu olarak inşallah neticeye ulaşırız. Biz de milletvekili arkadaşlarımız hep beraber Ankara'dan görevlerimizi bıraktık geldik. İnşallah bu işin neticesinde çözümü noktasında bakanlıkla ve diğer yerlerde elden gelen bütün imkanlar kullanılacak. Afet işleri ile Vaşkan Mehmet Ersoy Bey'le ben de görüştüm. Sayın valimizle, diğer arkadaşlarımızla görüştüler. Bunun neticelenmesi için hep beraber buradayız gayret ediyoruz. El ele en kısa zamanda nasıl neticelendirebilirsek, kardeşlerimize nasıl ulaşabilirsek onun gayreti içindeyiz. Şu anda durum bu" ifadelerini kullandı.

"ARKADAŞLARIMIZ İNCELEME MAHİYETİNDE BÖLGEDEYDİLER"
Gazetecilerin konuya ilişkin sorularını da cevaplandıran Pakdil, göçük meydana gelen yerdeki ekibin amacının ne olduğu yönündeki bir soruya ise şu cevabı verdi:
"Onlar oraya bir inceleme mahiyetinde, bir keşif mahiyetinde gitmişler. Yani buradaki durum nedir, nasıl, ortaya çıkan tablo nedir, çalışma imkanları nedir, ne olabilir gibi bir araştırma için oraya gitmişler. Arkadaşlarımızın bildirdiği bilgilere göre, bunlar son derece deneyimli mühendisler, elemanlar. 27 yıllık 30 yıllık arkadaşlarımız var bunların içerisinde. Bunlar bir inceleme ve bir araştırma için gittiklerinde ani olarak gelişen bir olay ortaya çıkmış ve toprak kayması neticesinde altta kalmışlar. İşte o arkadaşlarımızın telefonlarına GSM şirketleri ile ulaşılmaya çalışılıyor. Bize intikal eden burada göçük altında kalan arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yaptığı iş bir keşif incelemesi, bir arazi incelemesi ve bir önceki kayma neticesinde ortaya çıkan hasar nedir, durum nedir bundan sonraki çalışmalar nasıl yürütülebilir, nasıl tedbirler alınabilir mahiyetindedir. Onlarda bu çalışmayı yaparken maalesef bu toprak kayması neticesinde toprak altında kalmışlardır. Hem sabır hem gayretle çalışmalarımız sürüyor."
Pakdil, toprak altında kalan kişilerin 2 tanesinin emekli mühendis, tapograf ve sondaj ekibinden olduğunu, hayatını kaybeden Ruşen Demir'in ise elektrikçi olduğunu sözlerine ekledi.

MEHMET SAĞLAM

TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam ise, bütün devlet imkanlarının seferber edildiğini kaydetti. Tüm umutların toprak altındaki vatandaşlara sağ salim ulaşılmak olduğunu ifade eden Sağlam, şöyle konuştu:

"Bütün ümidimiz göçük altında kalan diğer 9 kişiden iyi haberler alabilmek. Bütün devlet bütün imkanları ile burada. Sayın valimiz, sayın kaymakamımız, teknik ekipler. Ümit ediyorum ki önümüzdeki sabahtan itibaren yapılacak çalışmalarla göçük altında kalanların durumu aydınlığa kavuşur. Bütün mesele vatandaşlarımızın şu veya bu şekilde ciddi bir araştırma yapılmadan, sonuçlar alınmadan söylentilere inanmasınlar. Tabi ki herkes üzgün ve elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ama bu bir afet ve maalesef bu gün bizim şehrimizde oluşmuş durumda. İnşallah yapılan çalışmalarla yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkar."

Heyet daha sonra taziye dileklerini iletmek için göçükte hayatını kaybeden Ruşen Demir'in evine gitti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 409
Bu Ay : 2893
Toplam : 2893

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom