Camilerdeki ajanlar!..

ABD'de Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) camilere "muhbir" yerleştirmesi ve camilerin "dinlenmesi" Müslümanları ayağa kaldırdı.

Camilerdeki ajanlar!.. Türkiye-Dünya

Michigan İslami Kuruluşlar Konseyi bir süre önce Adalet Bakanlığına başvurarak, FBI'ın dini liderler ve topluluk üyelerini izlemek amacıyla camilere muhbir yerleştirmek istediğini, bunun olası teröristler yerine ibadete gelenleri ve din adamlarının izlenmesi sonucu doğurduğunu bildirdi.

Başvuruda, uygulamayla cemaatin ve din adamlarının hedef haline getirildiği uyarısında bulunularak, bunun rahatsızlık yarattığı ifade edildi.

Konsey'den ABD Başsavcısı Eric Holder'a da bir mektup gönderilerek, bazı kişilerin camilere gelerek, ibadet edenleri gayrı resmi olarak sorgulamaya çalışmasına tepki gösterildi.

FBI Başkanı Robert Mueller ise "muhbir yerleştirme" ve "alan dinleme" eylemini savunarak, ''meskenleri değil, kişileri soruşturduklarını'' öne sürdü.

Muhbir yerleştirerek suç oluşturabilecek konularda bilgi veya kanıt elde edilebileceğini, daha sonraki soruşturma da bunların kullanılabileceğini belirten Mueller, ''Bunu (muhbir yerleştirmeyi) yapmayı sürdüreceğiz'' dedi.

FBI'ın kendi başkanlığındaki yeni yönetiminde de önceliklerde değişiklik olmayacağını belirten Mueller, terörizmle mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Güney California'daki caminin üyeleri de birkaç ay önce aynı konuda tepki vermiş, FBI'ın camilere ''casus'' yerleştirmeye çalıştığını belirtmişti.

Bölgedeki Müslüman toplum temsilcileri, FBI'ın 2006'dan bu yana İslami kuruluşlara ''sızmaya'' çalıştığını ifade ederek, ''gerçekte, bu şekilde Müslümanların ve camilerin şüpheli duruma düşürülmeye çalışıldığını'' kaydediyor.

FBI'ın işini yapması gerektiğini ve buna karşı çıkmadıklarını vurgulayan temsilciler, ''ancak bu kuruluşun yasalara bağlı insanları kışkırtmaya ve tuzağa düşürmeye çalıştığını'' ifade ediyor.

FBI yetkilileri ve savcılar ise ''ulusal güvenlik tehditleri veya gizlenmiş teröristleri açığa çıkarmak için en uygun silahlarının camilerde casusluk yapmak olduğunu'' savunuyor.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 719
Bu Ay : 1497
Toplam : 1497

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom