250 Yıllık Mezarlık Kültür Varlığı İlan Edildi

Malatya'da İsmet İnönü'nün babası Hacı Reşit Bey ile oğlu Ali İzzettin'in mezarının da bulunduğu son dönem Osmanlı mezarlarının zengin çeşitlerine de sahip olan 250 yıllık Sancaktar Mezarlığı, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildi.

250 Yıllık Mezarlık Kültür Varlığı İlan Edildi Malatya Kültür-Sanat

Malatya Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan karar gereğince Malatya merkezdeki Sancaktar Mezarlığı'nın korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilerek, koruma grubunun 2. grup yapı olarak belirlendiğini kaydetti.

Sancaktar Mezarlığı'nın Malatya'nın eski mezarlıklarından birisi olduğunu ifade eden Özbay, alına karar ile mezarlığın koruma altına alındığını ve izinsiz olarak hiç bir şeyin burada yapılamayacağını kaydetti.

Sancaktar Mezarlığının, yaklaşık 250 yıllık bir mezarlık olduğu ve son definlerin 1980'lı yıllarda yapıldığı belirtilerek, mezarlıkta son dönem Osmanlı mezarlarını zengin çeşitlerinin bulunduğu kaydedildi. Oldukça harap ve bakımsız durumda bulunan Sancaktar Mezarlığı'ndaki bazı mezar taşlarında sadece Osmanlıca, 1950'li yıllardan sonraki mezarlarda ise hem Türkçe ve hemde Arapça yazılı kelimeler bulunuyor.

Öte yandan, Kaynaca Mezarlığı'nın da tescil edildiği, şehir merkezindeki diğer eski mezarlık olan Kuyuönü Mezarlığı'nın tescil işlemlerinin ise sürdüğü belirtildi.

Tescil edilen Sancaktar Mezarlığı'nda İsmet İnönü'nün babası Hacı Reşit Bey ile küçük yaşta kaybettiği oğlu Ali İzzettin'in mezarları da bulunuyor. İsmet İnönü'nün babası ile oğlunun mezarını son olarak vefatından 2 yıl önce geldiği Malatya'da ziyaret ederek, dua okuduğu belirtildi.

Son dönem Osmanlı mezarı özelliğini taşıyan Hacı Reşit beyin mezarı ile Ali İzzettin'in mezarı, 1990'lı yıllarda iki kez saldırıya uğrayarak tahrip edilmesi üzerine, İnönü Ailesi mezarları yeniden onarmıştı.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 101
Bu Ay : 6081
Toplam : 6081

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom