Masal Babası Eflatun Cem Güney

Malatya Araştırmaları Derneği yayınları çerçevesinde "Masal Babası Eflatun Cem Güney" kitabı çıktı.

Masal Babası Eflatun Cem Güney Malatya Kültür-Sanat

Selim Emiroğlu, Ramazan Çiftlikçi ve Kemal Deniz tarafından hazırlanan "Eflatun Cem Güney, Masal Babası" kitabı 432 sayfadan oluşuyor.

Türk halk edebiyatının değerli yazarlarından biri olan Eflatun Cem Güney'i her yönüyle anlatan kitapla ilgili olarak, Malatya Araştırmaları Derneği'nce yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

"Türk eğitimine, halk edebiyatına, çocuk edebiyatına, basın hayatına çok önemli katkıları olan eskimez yeni bir yazarımız; Masal Babası Eflatun Cem Güney'in tüm yönleriyle ele alındığı, çocuk veya yetişkin herkesin yararlanabileceği içinde tespit, inceleme ve değerlendirmelerin bulunduğu bu eser uzun, yorucu ve titiz bir çalışmanın ürünüdür.

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde doğmuş; anne tarafından Malatyalı, baba tarafından Sivaslı olan hemşehrimiz Eflatun Cem Güney, bu bölgenin ve yörenin insanı olarak Anadolu'dan derlediği folklor ürünlerini el emeği göz nuru döküp nakış nakış işleyerek 7'sinden 70'ine tüm Türk halkının zevkle okuyacağı bir yapıya ulaştırmıştır. Sayısı 60'ın üzerindeki eseriyle Türk Edebiyatının unutulmaz sanatçıları arasında yerini almıştır.

Tarlasıyla, tohumuyla, mezarıyla, mezar taşıyla iki kardeş ili; Malatya ve Sivas'ı kaynaştıran, buluşturan bir isim olan Eflatun Cem Güney, birçok acıları tatmış olsa da unutulmak acısından daima uzak yaşamıştır. Çünkü O, eserleriyle gelecek kuşaklara seslendiğinin bilincinde bir yazarımızdır. Milli Eğitim Bakanlığımız da yetiştirdiği bu değere sahip çıkmış ve onun masallarını 100 Temel Eser arasına alarak Türk masallarıyla birlikte ölümsüzleştirmiştir. Ölümünün 30. yıl dönümünde Eflatun Cem Güney'i, sizlerle buluşturmanın kıvancını yaşıyoruz."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 866
Bu Ay : 2395
Toplam : 2395

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom