Süt Sığırcılığından Malatya'ya Önemli Destek

Malatya'da bir süre önce kapanması gündeme gelen Sultansuyu tarım İşletmesi'ndeki damızlık süt sığırcılığı tesislerinde Malatya'daki hayvancılık tesislerinin önemli ölçüde yararlandığı ortaya çıktı.

Süt Sığırcılığından Malatya'ya Önemli Destek Malatya Ekonomi

Sultansuyu Tarım İşletme Müdürü Ahmet Baş, "25 bin 082 dekar arazi üzerinde tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunuyoruz. Hayvancılık bölümü iki kısmı ayrılıyor. Safkan at yetiştiriciliği ile damızlık süt sığırcılığı var. Damızlık Süt Sığırcılığı Tesisinde toplam 420 baş montofon ırkı damızlık süt sığırı var. Bunların 200 tanesi anne, 150 tanesi de sağman olmak üzere toplam 420 baş. Günlük 150 hayvandan 3 ton süt elde ediliyor. Hayvan başına günlük süt verimi 20 kilo oluyor. Süt Malatya'daki
firmalara 1 yıllık ihalelerle verilmekte" dedi.

Baş, "Yılda 2 bin 500 ton buğday ve arpa tohumu çiftçiye dağıtıyoruz. Çiftçilere geçen yıl 50 tane gebe inek, 34 tane gebe düve ve 100 civarında ise erkek buzağı olmak üzere toplam 180 baş damızlık hayvan verildi" şeklinde bilgi verdi.

Malatya Tarım İl Müdürü Hamit Algül ise "Sultansuyu İşletmesi'nin Malatya'daki sığırcılığın gelişmesinde çok büyük katkısı olmuştur. Birçok işletmemiz hem buradan örnek almıştır, hem de burada damızlık elde el de etmiştir" dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 112
Bu Ay : 1641
Toplam : 1641

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom