Malatya'da Hocaların Hocası Anıldı

Malatya Ak Parti gençlik kollarının düzenlediği, Sabahattin Zaim'i anma etkinliğine; Prof. Dr. Ömer Dinçer, Prof. Dr. Halil Zaim ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ünsüz sunumlarını yaptılar.

Malatya'da Hocaların Hocası Anıldı Malatya Kültür-Sanat

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, "Eğer bir tarafta eleman aranıyorken, öbür tarafta birçok insan işsiz dolaşıyorsa bunun yegane sebebi, insanlarımızın meslek sahibi olamamaları ve özel bir uzmanlık konusunda kendilerini yetiştirememelerinden kaynaklanır. O yüzden özellikle bir işi yapmanın ve o işin diğerlerinden daha iyi yapmanın altını vurgulamak isterim" dedi.

AK Parti Malatya Gençlik Kolları tarafından organize edilen "Prof. Dr. Sabahattin Zaim'i Anma" paneline Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ömer Faruk Öz ve Mücahit Fındıklı, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Eski İl Başkanı Mustafa Şahin, Malatya Belediyesi Eski Başkanı Cemal Akın, il genel meclisi üyeleri, ilçe ve beldelerin belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarınım temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Panel öncesinde AK Parti Malatya Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Turgut Acar, bir açılış konuşması yaptı. Acar, "Prof. Dr. Sabahattin Zaim Hocamız, örnek yaşam mücadelesiyle adeta bir yol oldu. Bugün bu yoldan gelenler ülkeyi güzel bir geleceğe taşıyor" dedi. Acar'ın konuşmasının ardından AK Parti Malatya Eski İl Başkanı Mustafa Şahin'e, AK Parti Malatya Gençlik Kolları tarafından resminin yer aldığı bir tablo hediye edildi. Programda daha sonra Prof. Dr. Sabahattin Zaim'in hayatının anlatıldığı bir slayt gösterimi sunuldu.

AK Parti Genel Merkezi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Önal'ın moderatörlüğünü yaptığı panelde bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Prof. Dr. Sabahattin Zaim'in karşısındakine inanan ve güvenen bir insan olduğunu söyledi. Dinçer, Zaim'in hayatındaki önemini anlatarak, "Devlet memurluğunun maddi olarak imkanları çoktur ama rekabet ortamının olmadığı bir alandır. Cevherinizi ortaya çıkarmanın yolu, kendinizi özel sektörde geliştirmektir. İnsanı; aslında çalıştığı kurumlar değil, kendi kabiliyeti ve kendine yüklediği anlamlar taşır.

Bizim ülkemizde iş arayan ve iş bulamayanların yüzde 60'ının herhangi bir mesleği yoktur. Ama yine bizim ülkemizde kendi şehrimize bile gidip organize sanayi bölgesini dolaştığımızda eleman arayan ilanları görmeniz mümkündür. Eğer bir tarafta eleman aranıyorken, öbür tarafta birçok insan işsiz dolaşıyorsa bunun yegane sebebi, insanlarımızın meslek sahibi olamamaları ve özel bir uzmanlık konusunda kendilerini yetiştiremediklerinden kaynaklanır. O yüzden özellikle bir işi yapmanın ve o işin diğerlerinden daha iyi yapmanın altını vurgulamak isterim" dedi.

Dinçer, iyi iletişim kurma yöntemleriyle ilgili bilgi vererek, "Bir şeyi söylerken; birincisi kendinizin farkında olacaksınız. İkincisi karşı tarafı tanıyacaksınız. Üçüncüsü ise, içinde bulunduğunuz ortamın farkında olacaksınız" diye konuştu.

Panelde Prof. Dr. Halil Zaim ise, babası Sabahattin Zaim'in hayatı hakkında bilgiler aktardı. Zaim, "Babam topluma hizmet eden ve topluma model olan bir insandır" ifadelerini kullandı.

Bir diğer konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ünsüz ise, Prof. Dr. Sabahattin Zaim'in eğitimci kişiliği hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ünsüz, Prof. Dr. Sabahattin Zaim'in eğitimde duayen olarak tanındığını kaydederek, "Hocamız iyi okullarda okumuş, iyi eğitimcilerden ders almış bir zatı muhteremdi. Manevi eğitim hayatında da önemli kişilerden ders alıp, manevi kişiliğini oluşturmuştur. Kendisi derin bir bilgiye sahip olduğunu hepimize göstermiştir" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Sabahattin ZAİM Kimdir?

1926 yılında Makedonya'nın İştip kasabasında dünyaya geldi. Burada Türklere yönelik baskıların ardından, ailesiyle birlikte 1934 yılında Türkiye'ye göç etti. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bitirdi. Okulun ardından 6 yıl kaymakamlık yaptı. 1953 yılında asistan olarak girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde 40 yıl boyunca görev yaptı. 5 çocuk babasıydı. 9 Aralık 2007 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

HAKKINDA YAZILANLAR

'Hocaların Hocası' Prof. Dr. Sabahattin Zaim vefat etti
Zaman 9 Aralık 2007

Hocaların hocası, Profesör Doktor Sabahattin Zaim (81) tedavi gördüğü Sema Hastanesi'nde 04:15'te yaşamını yitirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de aralarında bulunduğu birçok ünlü ismin hocalığını yapan Zaim, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Lenf Kanseri rahatsızlığı nedeni ile 15 gün önce ameliyat olan Zaim'in rahatsızlanması üzerine tekrar hastaneye kaldırıldığı, saat 04:15'te yaşamını yitirdiği öğrenildi. Zaim'in hastaneye kaldırılması sonrası Cumhurbaşkanı Gül'ün hastaneyi ve yakınlarını arayarak, Sebahattin Zaim'in sağlık durumu hakkında bilgi aldığı belirtildi.
Sema Hastanesi morgunda bulunan Zaim'in cenazesinin Pazartesi günü öğle namazını müteakiben Fatih Camii'nde kılınacak cenaze nemazının ardından Edirnekapı'daki aile mezarlığına defnedileceği ifade edildi.

SABAHATTİN ZAİM :

Hocaların hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 1926 yılında Makedonya'nın İştip kasabasında doğdu. Ailesi ile birlikte 1934'te İstanbul'a göç etti. Yüksek öğrenimini Ankara Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şube kısmında (1947) tamamladı. 1953 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Siyaset Kürsüsü'nde asistan oldu ve tam 40 yıl aralıksız bir şekilde bu üniversitede doktor, doçent, profesör ve kürsü başkanı olarak görev yaptı.
Suudi Arabistan'daki Melik Abdülaziz Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi, Sakarya Üniversitesi''nde de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin kurucu dekanı olan Zaim, 1998 yılında emekli olarak yarım asırlık akademik hayatını tamamladı.
Zaim, 1998-2000 yıllarında da YÖK üyeliği yaptı. Çalıştığı süre boyunca binlerce öğrenci ve bilim adamı yetiştiren ve bu nedenle hocaların hocası olarak anılan Prof. Zaim'in akademi ve fikir dünyasındaki ünü tüm dünyaya yayılmış bulunuyor.

EĞİTİME ADANAN BİR ÖMÜRDÜ: SABAHATTİN ZAİM...

''Hocaların Hocası'' ve ''İktisadın duayeni'' olarak anılan ve 81 yaşında tedavi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybeden emekli Prof. Dr. Sabahattin Zaim, ilerleyen yaşına rağmen emekliliğini konferans vererek, öğrenci yetiştirerek, yurt içi ve yurt dışındaki sosyal ve kültürel etkinliklere katılarak değerlendiriyordu.
İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Prof. Dr. Zaim, vefatından bir süre önce AA muhabiriyle görüşmüş ve hayatıyla ilgili bazı kesitler hakkında bilgi vermişti. Bugüne kadar binlerce öğrenci yetiştiren ve yetiştirdiği öğrencilerin bir kısmı bugün devletin önemli kademelerinde olan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, hep mütevazi yaşamıyla dikkat çekmişti. Prof. Dr. Zaim'in verdiği bilgiler doğrultusunda hayatının ilginç kesitleri şöyle...

-İÜ'DEKİ VE MTTB'DEKİ YILLARI

Özellikle ''İslam Ekonomisi'' üzerine yaptığı teorik çalışmaları sebebiyle pek çok ödül alan Prof. Dr. Zaim, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi'nde görev yaptığı sırada aynı zamanda Milli Türk Talebe Birliği'nde (MTTB) ''Sosyal İşler Başkanlığı'' görevini yürütüyordu.
Üniversiteden öğrencileriyle MTTB'de görüştüğünü ve dernek çatısı altında iktisat konferansları verdiğini anlatan Prof. Dr. Zaim, ''İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır'' sözünü hayatına ilke edindiğini her gittiği yerde açıklıyordu.
Üniversitelerin insan yetiştirme müesseseleri olduğuna inanan ve selektif eğitimin her zaman çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Zaim, her devletin 5-10 kişi tarafından yönetildiğini bu nedenle de ''insan yetiştirmenin'' herşeyden önemli olduğunu açıklıyordu.

-FİDANLIĞINA DİKTİĞİ FİDANLAR

Prof. Dr. Zaim, İstanbul Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptığı sırada öğrenci yetiştirmeye verdiği önemi şu şekilde anlatmıştı:
''1970'li yılların sonlarına doğru Sakarya Üniversitesinde İktisat Akademisi kurulmuştu. Fakültelere asistan almak çok zordu. Ancak akademilere ise asistan almak daha kolaydı, ben de kendi üniversitemin yanı sıra burada da ders veriyordum. Buraya 24 kişiyi asistan olarak aldım ve kendime göre bir fidanlık oluşturmuştum. Aldığım bu asistanlar arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Sami Güçlü gibi şu anda tanınmış birçok siyasetçi ve bilim adamı bulunuyordu. Sakarya Üniversitesi'ne aralarında sayın Gül'ün de bulunduğu 24 asistanı aldığım zaman 'Ne yaptın hocam bu kadar insan alınır mı?' diyenlere, 'ben bir fidanlık oluşturdum, bu fidanlar yarın büyüyüp meyve vermeye başlayacak' yanıtını vermiştim.''
Yetiştirdiği öğrenciler arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile eski siyasetçilerden Ali Coşkun, Nevzat Yalçıntaş gibi çok sayıda isim bulunan Prof. Dr. Zaim, öğrencilerinin bugün ülkenin idarecileri olacağını hayal edemediğini, ancak onların ülkeye, millete güzel hizmetler edeceklerine inandığını dile getirmişti.

-''SABAHATTİN HOCA'NIN MÜTEVAZİLİĞİ''

Prof. Dr. Zaim, bugün ülkeyi idare eden ve bir zamanlar öğrencileri olan yönetici ve siyasetçilere ''ekiplerini'' iyi kurmaları yönünde tavsiyelerde bulunuyordu, Büyük Selçuklu Devleti'nin önemli vezirlerinden Nizamül Mülk'ün ''Siyasetname'' adlı eserinden öğrencilerine tavsiyede bulunmuştu.
''Lider, devleti idare edecek yakın çevresini çok iyi belirlemelidir. Onlar da kendi çalışacakları arkadaşlarını çok iyi seçmelidirler'' şeklinde Nizamül Mülk'ün yöneticilere tavsiyelerine dikkati çeken Prof. Dr. Zaim, önemli başarıların ekip işi olduğunu vurguluyordu.
Prof. Dr. Zaim, devleti idare edenlerin ekiplerini iyi kuramadıkları halde başarı sağlayamayacaklarını belirterek, demokrasiyi ''kadrolar sistemi'' olarak nitelendiriyor, halkın getirdiği iktidarların da kendi ekipleriyle gelip, kendi ekipleriyle gitmelerini istiyordu. 

''ÖĞRENCİLERİYLE ANILARI...''

Hayatındaki önemli anılar Şair ve Yazar İsmet Özel tarafından kitaplaştırılması çalışmaları yürütülen Prof. Dr. Zaim, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ''beyefendi, sakin, azimli ve vefalı'' bir kişi olarak niteleyebileceğini, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın ise yaptığı ''şakalarla'' belleğinde önemli iz bıraktığını açıklamıştı.
Öğrencilerinden Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisi için ayrı bir yeri olduğunu ve hayatının hiçbir döneminde kendisiyle irtibatını koparmadığını belirten Prof. Dr. Zaim, ''Başbakan olduğu zaman Ankara'ya geldiğim sırada Sayın Gül bana, 'Bir numara olmanın işi zor hocam' demişti. Şu anda işinin çok daha zor olduğunu tahmin edebiliyorum. Ama dualarımızla onun yanındayız'' demişti.

-EMEKLİLİK YILLARI...

Prof. Dr. Sabahattin Zaim, kurucu dekan olarak görev yaptığı Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 1998 yılında emekli oldu, ancak ilimle uğraşmayı bırakmadı.
Emeklilik yıllarını ''okuyorum, yazıyorum ve konuşuyorum'' şeklinde değerlendirdiğini anlatan Zaim, emekliliğini konferans vererek, öğrenci yetiştirerek, yurt içi ve yurt dışındaki sosyal ve kültürel etkinliklere katılarak değerlendirdiğini kaydetti.
Evinde ağırladığı öğrencileriyle görüş alışverişinde bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Zaim, ayrıca Deniz Feneri Derneği'nin gönüllüsü olarak da özellikle Balkanlar'a yönelik yapılan çalışmaları bizzat yerinde gidip görüyordu.
Doğduğu İştip'e 72 yıl aradan sonra ilk defa geçen yıl Deniz Feneri Derneği'nin yaptırdığı ''Hamidiye Medresesi''nin açılışı için giden Prof. Dr. Zaim, son olarak 17 Eylülde Bosna-Hersek'te yaptırılan Cemil Biyedç Üniversitesi'nin açılışına katılmış ve burada gördüğü manzara karşısında duygulu anlar yaşamıştı.
Prof. Dr. Zaim, aynı zamanda Uluslararası Sarayova Üniversitesi'nin kurucu rektörü olarak da 2003-2004 yıllarında görev yapmıştı.

Bilgi Didikle.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 595
Bu Ay : 1330
Toplam : 1330

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom