Malatya'dan Kısa Kısa Haberler

Malatya'dan kısa kısa haberler.

Malatya'dan Kısa Kısa Haberler Malatya Haber

ÜZERİNDEN OTOMOBİL GEÇEN POLİSİN SAĞLIK DURUMU İYİ

İki grubun kavgasını ayırmaya çalışan TEM'de görevli polis memuru, kavga edenlerden birisinin kullandığı otomobilin altında kalarak yaralandı.

Olay, Maliye binasının yanında meydana geldi. Adliyede ev kurşunlaması nedeniyle yapılan duruşmaya katılan iki aile, adliyeden çıktıktan sonra kavga etmeye başladı. Kavga edenler arasındaki Uğur D. (26) adlı şahıs, bıçakla iki kişiyi yaraladı. O esnada devriye görevindeki polis ekipleri durarak, kavgayı ayırmaya çalıştılar. Ancak, Uğur D. kullandığı aracı grubun üzerine sürdü. Bu esnada tarafları ayırmaya çalışan polis memuru İbrahim Karabacak, otomobilin üzerinden geçmesi sonucu yaralandı.

Turgut Özal Tıp Merkezi'ne kaldırılan polis memurunun omuz ve diz kısımlarında kırıklar olduğu, bilincinin açık olduğu ve genel sağlık durumumun ise iyi olduğu bildirildi.

Olaydan sonra Uğur D. ile birlikte 5 şüpheli gözaltına alındı.

Soruşturma sürüyor.
 

OKULLARDA İLK YARININ SONA ERECEK OLMASI

Malatya Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, başarı ve başarısızlıkda ailenin de payı olduğunu velilerin bilmesi gerektiğine işaret ederek, öğrencinin karnesi değerlendirilirken, arkadaşları ve yakınları ile değerlendirme yapmanın doğru olmadığını, çocuklarda içten içe kıskançlık duygusunun gelişebileceğini söyledi.

2010-2011 eğitim öğretim yılının ilk yarısının 28 Ocak'ta sona erecek olması nedeniyle basın mensuplarına açıklama yapıp, karnesinde kötü not olan öğrencilerin ailelerini uyaran Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut, "Karne çocuğun herşeyi değildir. Yine de karneyi anne ve babaları çocuklarını karşılarına alıp uygun dilli değerlendirmeleri lazım. Karnesi iyi olan çocukların başarısının aileleri tarafından takdir edilip, kutlanması lazım" ifadelerini kullandı.

Kırık notu olan öğrencinin karnesi değerlendirilirken, öğrencileri ruhsal travmaya yol açmayacak yaklaşımda bulunulmasını öneren Bulut, başarısız derslerin nasıl telafi edileceğine ilişkin önerilerde bulunuş, okul idaresi ve öğretmenleri ile görüşmeleri gerektiğini vurguladı.

Başarı ve başarısızlıkda ailenin de payı olduğunu velilerin bilmesi gerektiğine işaret eden Mehmet Bulut, öğrencinin karnesi değerlendirilirken, arkadaşları ve yakınları ile değerlendirme yapmanın doğru olmadığını, çocuklarda içten içe kıskançlık duygusunun gelişebileceğini söyledi.

ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN ÖĞRENCİ SAYISINDA DÜŞÜŞ

Malatya'da Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki yurtlarda kalan öğrencilerden üniversiteyi kazananların sayısı bir önceki yıla göre düştü.

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü kayıtlarına göre, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesindeki yurtlarda kalan öğrencilerden geçen yıl 7'si üniversiteli oldu. Bu sayının 2009'da 11, 2008 ve 2007'de 9'ar olduğu ifade edilirken, 2006 yılında kazanan öğrenci olmadığı ve 2005 yılında da bir öğrencinin üniversiteyi kazandığı öğrenildi.


TÜRKİYEM İLKÖĞRETİM OKULU'NDA KARNE TÖRENİ HAZIRLIĞI

İlköğretim ve liselerde ilk yarının 28 Ocak'ta sona erecek olması nedeniyle bir okulda karne töreni düzenlenecek.

Türkiyem İlköğretim Okulu'nda 28 Ocak Cuma günü saat 10.00'da karne töreni düzenlenecek.
Bu arada, Malatya'da 2010-2011 eğitim öğretim yılının ilk yarısında 9 bin 864 öğretmen ve 170 bin 800 öğrencinin yarıyıl tatiline gireceği kaydedildi.

İlköğretim ve liselerde ikinci yarı 14 Şubat Pazartesi günü başlayıp 17 Haziran Cuma günü sona erecek.

AK PARTİ MALATYA MİLLETVEKİLİ İHSAN KOCA:

AK Parti Malatya milletvekili İhsan Koca, AK Parti Malatya İl Başkanlığı için Bülent Tüfekçi isminin ön plana çıktığını söyledi.Malatya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi İhsan Koca, AK Parti 'de il başkanlığı atama süreciyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, milletvekillerinin de görüşlerinin alındığını genel merkezin artık bir atama sürecine girdiğini Bülent Tüfekçi isminin ön plana çıkmakla bildirip, birlikte yapılacak atama ne yönde olursa olsun tam bir beraberlik içerisinde çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi Malatya Milletvekili İhsan Koca'nın konuyla ilgili açıklaması şöyle: "Dün teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcımız ve Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Fikri Işık tüm milletvekili arkadaşlarımızla tek tek görüştü. Görüşmelerde karşılıklı fikir alışverişi içinde olundu. Bilindiği üzere sayın genel başkan yardımcımız Işık, geçtiğimiz hafta ilimize gelerek il, merkez ilçe ilçe ve belde teşkilatlarımızla, kadın komisyonumuz, gençlik komisyonumuz üyeleriyle görüşmelerde bulunmuş genel temayüle yönelik bilgiler edinmişti. Son olarak biz milletvekillerinin de görüşleri dün itibarıyla genel merkeze yansımış oldu. Şahsi izlenimim Bülent Tüfekçi arkadaşımızın ismi ön plandadır.Bununla birlikte takdir öncelikle genel merkezimize aittir. Kim üzerinde karar kılınırsa kılınsın tam bir beraberlik içerisinde il başkanımızın yanında olarak önümüzdeki seçim sürecinde partimiz adına çalışmalarımız devam edecektir."

OTOMOBİL KAR'DAN KAYIP ŞARAMPOLE DEVRİLDİ, 6 KİŞİ YARALANDI

Malatya'da, kar'da kayan otomobilin şarampole yuvarlanması sonucu 6 kişi yaralandı.

Erinilen bilgiye göre kaza, Pütürge ilçe karayolu Ormaniçi Köyü mevkiinde meydana geldi. İlçeden Malatya istikametine gitmekte olan Mustafa Gönül'ün kullandığı 34 EC 6559 plyakalı otomobil, dikkatsizlik ve kar yağışından dolayı şarampole uçtu. Kaza'da sürücü Mustafa Gönül ile otomobilde bulunan İsmet Gönül, Ali Şen Ercan, Ekrem Özdemir, Senem Gönül ve Zeynep Gönül yaralandı.

Yaralılar Pütürge Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılara müdhale edildikten sonra taburcu edildiler.

MALATYALI GÖRME ENGELLİ SPORCU BAŞARILI DÖNDÜ

Malatyalı görme engelli sporcu Ünal Dönmez, Türkiye 6'ncısı olarak döndü ve milli takıma seçildi.

Antalya'da 21-23 Ocak 2011 tarihlerinde yapılan Görme Engelliler Türkiye Satranç Şampiyonasına katılan Ünal Dönmez Türkiye altıncısı oldu. Toplam 75 sporcunun yarıştığı şampiyonada altıncı olan Dönmez milli takıma seçildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Görme Engelliler Federasyonu Malatya İl Temsilcisi Şerif Büyüktaş, "Sporcularımıza destek verildikçe bu tür başarıların devamı gelecek. Başta Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı olmak üzere tüm kurum çalışanlarına ve Malatya Satranç Geliştirme kulübü satranç eğitmeni İlker Aktaş hocama desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Öte yandan, 29-30 Ocak 2011 tarihlerinde yine Antalya'da yapılacak olan Atletizm yarışmalarına da katılacaklarını belirten İl Temsilcisi Büyüktaş, yarışmalara iddialı bir şekilde hazırlandıklarını söyledi.

MALATYA'DA GEÇEN YIL 13 ÇOCUK EVLAT EDİNİLDİ

Malatya'da geçen yıl 13 çocuğun evlat edinildiği bildirildi.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kayıtlarına göre, geçen yıl 9'u kız olmak üzere tophlam 13 çocuk evlat edinildi.

Evlet edinmek için başvuran 8 ailenin durumlarının ise inceleme alındığı bildirildi.
Bu arada, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kayıtlarına göre, geçen yıl koruyucu aile hizmetleri için 8'i kız toplam 14 çocuğun 12 aileye koruyucu aileye verildi.

Gerek evlat edinme ve gerekse koruyucu aile için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne müracat edinilmesi istendi.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne başvuru yapan ailelerin tahkikatından sonra, gerek evlat edinme ve gerekse koruyucu aile taleplerine cevap verildiği kaydedildi.

MALATYA'YA KÖYDES İÇİN 1,6 MİLYON TL DAHA ÖDENEK

Köy altyapılarını Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında 1 milyon 694 bin TL daha ödenek sağlandığı bildirildi.

AK Parti Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, 2010 yılında Malatya'ya daha önce gönderilen 19 milyon 477 bin 570 TL KÖYDES ödeneğiyle İl Özel İdaresi bütçesi kapsamında 476 km stabilizite kaplama, 524 km'lik asfalt yolda yama çalışması, 324 km yeni yol açma ve onarım, 41 km 1.kat asfalt,162 km 2.kat asfalt, 2 adet köprü ve 3 adet menfez çalışmaları yapıldığını bildirdi. Yaklaşık 20 milyon TL sulama için ayrılan kaynakla 17 adet Basınçlı Sulama Projesi, 37 adet Kapalı Sistem Sulama Projesi, 25 adet Açık Kanal Sulama Projesi,3 adet Havuzlu Sulama Projesi ve 1 adet Gölet Projesinin yapıldığını aktaran milletvekili Ölmeztoprak, Maliye Bakanlığı 2010 yılı bütçesinde yer alan yedek ödenekten Malatya'ya KÖYDES Projesi için 8 milyon 337 bin lira ek ödenek ayrıldığını ve buna ilaveten yeniden 1 milyon 694 bin TL kaynak ayrıldığını ve toplamda 10 milyon 31 bin TL yedek ödenekten para aktarıldığını ve bu ödenekle yarım kalan ya da henüz başlanılamayan bir kısımMalatya'nın Pütürge ilçesi Şiro Çayı üzerine Hirdo Elektrik Santaralı'nın (HES) kurulacağı bildirildi.

Malatya Mahalli Çevre Kurulu, Pütürge'de Şiro Çayı üzerine yaptırılacak olan Hidro Elektrik Santralı'na (HES) izin verdi.

Mahalli Çevre Kurulu'nun oy birliği ile aldığı belirtilen karar sonrasında ilgili şirketin Şiro Çayı üzerinde HES kuracağı kaydedildi.

projelerin hayata geçirileceğini ifade etti.

Ölmeztoprak, Malatya'da Cumhuriyet tarihinde yapılamayan birçok yatırımın son 8 yıl içerisinde yapıldığını vurgulayıp, Malatya İl Özle İdaresine geçen yıl 67 milyon 462 bin TL para aktarıldığını belirtti.

PÜTÜRGE ŞİRO ÇAYI ÜZERİNE HES KURULULACAK

Malatya'nın Pütürge ilçesi Şiro Çayı üzerine Hirdo Elektrik Santaralı'nın (HES) kurulacağı bildirildi.
Malatya Mahalli Çevre Kurulu, Pütürge'de Şiro Çayı üzerine yaptırılacak olan Hidro Elektrik Santralı'na (HES) izin verdi.

Mahalli Çevre Kurulu'nun oy birliği ile aldığı belirtilen karar sonrasında ilgili şirketin Şiro Çayı üzerinde HES kuracağı kaydedildi.

MALATYA'DA BOĞULMAMA SEMİNERİ

Malatya'da öğrencilere "Boğulmama Bilinci ve Yüzme Tutkusu Seminerleri" düzenleniyor.

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında finanse edilip, Malatya Belediyesi tarafından yürütülen "Boğulmama Bilinci ve Yüzme Tutkusu Seminerleri"nin devam ettiği bildirildi. Proje kapsamında Vakıfbank İlköğretim Okulunda bir eğitim semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere İtfaiye Müdürü Hanif Acar, Vakıfbank İlköğretim Okulu Müdürü Aziz Aker, Vakıfbank İlköğretim Okulu öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Malatya Belediyesi İtfaye Müdürlüğünün Boğulmama Bilinci ve Yüzme Tutkusu Seminerleri projesi kapsamında okullarda seminerler vereceklerini belirten İtfaiye Müdürü Hanifi Acar, Baraj ve göllerin bulunduğu Doğanşehir, Battalgazi, Yazıhan, Akçadağ ve Kale ilçelerinde 40, merkezde de 10 okulda eğitim vereceklerini söyledi.

İtfaiye Müdürü Acar, "Seminerler sırasında çocuklarımıza boğulmalara karşı neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler veriyoruz. Tehlikeli olabilecek yerlerde yüzülmemesi, yüzerken de tehlikeye düşmemek için nelerin yapılmaması konularını anlatıyoruz. Türkiye de yılda 900 kişi boğularak ölüyor. Bu göz önüne alındığında seminerlerin önemi bir kat daha artıyor" dedi.

Malatya Belediyesi Altı Arama Kurtarma Timi Dalış Eğitmeni ve proje koordinatörü Bahattin Yıldırım, 10 yılda Malatya ve çevre illerde 150 boğulma olayına müdahale ettiklerini ve yaşanan boğulma olaylarının çoğunun bilinçsizlikten ve bilgisizlikten kaynaklandığını söyledi.

Yıldırım, "Bu üzücü kazalarda yapılan yanlışları seminerlerimizde anlatarak ileride yaşanacak tatsız olayların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda şuana kadar 5 okulumuzda eğitim semineri verdik. Proje kapsamında Türkiye'nin en büyük boğulma envanterini hazırlayarak gerek halkımızı, gerekse de öğrencilerimizi bilinçlendiriyoruz" dedi.

MALATYA BELEDİYE BİNASINDA PERSONELE YEMEK İSTENİYOR

Malatya Belediye Binası'nda personele öğle yemeği verilmemesi nedeniyle, personelin sıkıntı yaşadığı bildirildi.

Yeni belediye binasının son katının yemekhane olduğu, Ramazan ayından önce personele ücreti karşılığı yemek verildiği, ancak, Ramazan Bayramı sonrasında yemeğin kaldırıldığı belirtildi.

Personel ise, belediye binasında çalışan 600 - 700 personelin öğlen yemek ihtiyacını karşılamada sıkıntı çektiklerini ifade edip, "Ramazan ayından önce Malatya Belediyesi Esenlik Şirketi, kendi yemekhanesinden belediye binasına yemek getirip, personele ücreti karşılığında veriyordu. Aynı uygulamanın devam etmesini bekliyoruz" dediler.

Belediye personelinin şehir merkezine öğlen yemeği için belediye otobüsüyle gelip gitmesi nedeniyle öğlende otobüslerin de boş yere doluluk oranlarını arttırdıklarına dikkat çeken personleller, öğlen arasının bir saat olması nedeniyle eve de gidip gelmenin mümkün olmadığını, ayrıca binada kafeterya bulunmamasınının da eksiklik olduğunu, buraya kafeterya işletmesi verilmesi halinde birkaç kişiye istihdam da meydana getirilmiş olacağına parmak bastılar.

FİRARDA OLAN BAŞKAN VE 29 KİŞİNİN SAHTECİLİK DAVASI ERTELENDİ

Malatya'nın Battalgazi ilçesindeki Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi eski başkanı ve beraberindeki 29 kişinin sahtecilik ve dolandırıcılık iddiasıyla yargılandıkları davanın duruşması ertelendi.

Battalgazi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı H. Koktan ve aralarında banka görevlilerinin de bulunduğu toplam 30 sanık Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Banka veya kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken krediyi sağlamak amacıyla dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, Resmi belgede sahtecilik" iddiasıyla yargılanıyorlar.

Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın duruşmasında firarda olmasından dolayı hakkında yakalama kararı bulunan H. Koktan'ın yakalama emrinin infaz edilmediği belirtildi.

Mahkeme, firari sanık H. Koktan'ın görevi sırasında atmış olduğu tüm imzalar ve yazmış olduğu el yazılarının bulunduğu belgelerin üzerinde Jandarma Kriminal Laboratuarında bilirkişi raporu alınmasına karar verdi.

Duruşma ileri bir tarihe ertelendi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 859
Bu Ay : 2427
Toplam : 2427

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom