Çakır'dan 2010 Yılı Değerlendirmesi

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bir basın toplantısı düzenleyerek, 2010 yılında yapılan yatırım ve hizmetleri anlattı.

Çakır'dan 2010 Yılı Değerlendirmesi Malatya Haber

Bir basın toplantısı düzenleyerek, 2010 yılında yapılan yatırım ve hizmetleri anlatan Belediye Başkanı Ahmet Çakır;

"İnsan merkezli ve ‘Ortak Akıl’ anlayışından hareketle her kesimin fikir ve önerilerini alan, idari ve mali yapılanmanın ardından, teknik altyapıyı güçlendiren yönetimimiz; projelerini bu doğrultuda geliştirerek, Malatya’yı bir bütün olarak ele almakta ve ‘Büyükşehir’ statüsüne uygun olarak hizmetler üretmektedir.

Belediyemizin imkan ve kaynaklarını rasyonel bir şekilde kullanmaya büyük önem verdik. 2009 yılında 116 milyon lira gelir tahsilatı yapılırken, 2010 yılında 156 milyon lira gelir tahsilatı yapıldı. 2009 yılı sonu itibariyle toplam borcumuz 55 milyon 993 bin TL iken, 2010 yılı sonu borç tutarımız ise 54 milyon 498 bin TL’dir. Bu rakamlardan anlaşılacağı gibi 2010 yılı gelirimiz önceki yıla göre yaklaşık yüzde 34’lük bir artışla gerçekleşirken, yine 2010 yılı sonu borcumuz ise yüzde 3’lük bir düşüş ile gerçekleşmiştir." dedi.

27 Ocak Perşembe günü saat 11.00’de Malatya Belediyesi Fırat Toplantı salonunda düzenlenen ve Belediye Başkan Yardımcılarının da hazır bulunduğu 2010 yılı değerlendirme basın toplantısında konuşan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, göreve geldikleri tarihten itibaren, mevcut sorunların kökten çözülerek, modern ve standartları yüksek bir Malatya meydana getirme noktasında yoğun çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İnsan merkezli ve Ortak Akıl anlayışından hareketle her kesimin fikir ve önerilerini aldıklarını, idari ve mali yapılanmanın ardından, teknik altyapıyı güçlendirdiklerini belirten Başkan Çakır, “Malatya’yı bir bütün olarak ele alarak ‘Büyükşehir’ statüsüne uygun olarak hizmetler ürettik” dedi.

Malatya’nın her noktasında bir çalışma olduğunu ve şehrin adeta şantiyeye döndüğünü söyleyen Başkan Çakır, konuşmasında özetle şunları söyledi: “Bizim yaptığımız hizmetlerin en büyük özelliği, sorunların tümden halledilmesine yönelik yatırımların yapılmasıdır. İçmesuyu, kanalizasyon, yağmursuyu, doğalgaz, elektrik, telefon, mobesa gibi altyapı yatırımlarının tamamlanarak diğer hizmet, yatırım ve üst yapı düzenleme çalışmaları yapılmaktadır. Yani kısaca bizim yaptığımız hizmetler, kökten çözüme yöneliktir” dedi.

Malatya Emin Adımlarla Büyükşehir’e Taşınıyor…

Başkan Çakır, “Göreve gelir gelmez, Malatya’nın Büyükşehir olması için gerekli fizibilite raporlarını hazırlayarak milletvekillerimizle birlikte sayın Başbakanımıza dosya sunduk. Yönetimimiz; araç-gereç parkının güçlendirmesiyle, otobüs filosunun yenilenmesi ve büyütülmesiyle, teknik altyapı hizmetlerinin tamamen bitirilerek, kaldırım, asfalt ve peyzaj düzenleme çalışmalarıyla, yeni yol açma ve genişletme çalışmalarının yanı sıra kuzey kuşak yoluyla, semt konaklarıyla, taziye evleriyle, meydan düzenlemeleriyle, okuma ve sanat merkeziyle, kültür merkeziyle, sportif faaliyetler ve diğer yatırım ve hizmetlerle Malatya’yı emin adımlarla Büyükşehir’e taşımaktadır.

‘Halka hizmet hakka hizmet’ inancıyla Malatya’ya ve Malatya’da yaşayan tüm insanlara hizmet etme onurunu yaşayan yönetimimiz, halkımızdan aldığı güçle, halkımızın bize yüklediği Belediye Başkanlığı gibi kutsal bir emaneti layıkıyla korumakta ve gereken itinayı göstermektedir” dedi.


İmkan ve Kaynaklar Rasyonel Biçimde Kullanılıyor…

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Belediye bünyesinde idari ve mali yapılanma üzerinde ısrarla durduk. Belediyemiz kaynak ve imkanlarını en rasyonel biçimde kullanmak adına önemli çalışmalar yaptık. Şu anda Malatya’nın dörtbir yanında yatırım ve hizmetler devam ediyorsa, bunun temelinde imkan ve kaynaklarımızı akılcı bir şekilde kullanmamız yatmaktadır” dedi.

Belediye Başkanı Çakır, 34 adet yeni otobüs alarak, otobüs filosunu yüzde 40 oranında gençleştirdiklerini, 23 adet temizlik aracı aldıklarını, katı atık bertaraf tesisi için yer tahsisi yaparak ihale aşamasına getirdiklerini, 150 civarında yeni iş makinası ile araç-gereç aldıklarını, otobüs ve araç gereçler için toplamda 18 milyon lira civarında ödeme yapıldığını, 30 km yağmursuyu drenaj kanalı, 52 km içmesuyu, 31 km kanalizasyon şebeke hattı döşendiğini, İnönü, Atataürk, Necip Fazıl Kısakürek, Cengiz Topel caddeleri ile Turgut Özal mahallesi, Adliye civarı gibi cadde ve sokaklar başta olmak üzere şehrin birçok yerinde altyapı çalışmalarının ardından kaldırım, yol ve otopark düzenleme çalışması yaptıklarını, sent konakları, gasilhane, taziye evleri, hasta yakınları için konukevi, yol açma ve genişletme çalışmaları, şehiriçi ulaşım ve trafik planı, s plaka uygulaması, çevre düzenleme çalışmaları, kent bilgi sistemi gibi hizmet, yatırım ve projelerin yanı sıra 27 bin dolayında fidan, 17.500 gül, 107 bin m2 çimlendirme, 625 bin adet mevsimlik çiçek, 17 adet yeni park yapımı ile 2 adet bölgesel park yapım çalışmasının yanı sıra, en az fiziki yatırımlar kadar önemsedikleri sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunduklarını söyledi.

Çalışmaların Önemli Bölümü Belediye Personeli Tarafından Gerçekleştiriliyor…

Başkan Çakır, “Bu çalışmalarımızın önemli bir bölümünü kendi imkanlarımız ile gerçekleştiriyoruz. Örneğin, Yağmursuyu Drenaj kanallarının 13.123 metresi, içmesuyu şebeke hattının 12.668 metresi, kanalizasyon şebeke hattının 12.359 metresini ve 26.540 metre uzunluğundaki yeni yol açma genişletme çalışmalarını kendi personelimiz, araç ve gereçlerimizle gerçekleştirdik” dedi.

Yatırım ve hizmetler sırasında Belediye’nin imkan ve kaynaklarını rasyonel bir şekilde kullanmaya büyük önem verdiklerini kaydeden Başkan Çakır, Belediye’nin gelir ve borçları ile ilgili de bilgiler verdi, Çakır, “2009 yılında tahsil edilen gelir 116 milyon 500 bin TL, 2010 yılında tahsil edilen gelir ise 155 milyon 906 bin TL olarak gerçekleşmiştir.2009 yılı sonu itibariyle toplam borcumuz 55 milyon 993 bin TL iken, 2010 yılı sonu borç tutarımız ise 54 milyon 498 bin TL’dir. Bu rakamlardan anlaşılacağı gibi 2010 yılı gelirimiz önceki yıla göre yaklaşık yüzde 34’lük bir artışla gerçekleşirken, yine 2010 yılı sonu borcumuz ise yüzde 3’lük bir düşüş ile gerçekleşmiştir.Bu rakamlar da göstermektedir ki Malatya Belediyesi tahsilatta artış gerçekleştirmiş, borçlarını ise düşürmüştür” şeklinde konuştu.

Şirketler Kalite ve Fiyat Dengesi Oluşturuyor…

Belediye şirketlerinin de önemli yatırım ve hizmetler gerçekleştirdiğini ve piyasada kalite ve fiyat dengesi oluşturduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ahmet Çakır, bugüne kadar yaptıkları ekip ruhu çalışmasının bundan sonra da artarak devam edeceğini söyledi.

Çakır, “Bütün gayemiz daha yaşanılabilir bir Malatya’da hemşehrilerimizin daha iyi yaşamalarına imkan sağlamaktır” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, hizmet ve yatırımlarda emegi geçen belediye personeli ile öneri, destek ve katkılarından dolayı da sivil toplum örgütleri ve basın mensuplarına teşekkür etti.

Başkan Çakır konuşmasının ardından basın mensuplarından gelen soruları cevaplandırırken, daha sonra sinevizyon eşliğinde hazırlanan Belediye hizmet ve yatırımları izlendi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 711
Bu Ay : 4155
Toplam : 4155

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom