Yama Dağında Kayak Tesisleri

Malatya ve bölge illerin yararlanacağı "Yama Dağı Kayak Tesisi Projesi" 2011 yılı programına alındı.

Yama Dağında  Kayak Tesisleri Bölge

Malatya "Yama Dağı Kayak Tesisi Projesi" nin 2011 yılı programına alındığı bildirildi.

Malatya Valiliği tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, "İlimize bir kayak tesisi kazandırılması yönünde Valiliğimizce yürütülen çalışmalar sonucunda "Yama Dağı Kayak Tesisi Projesi" Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün 2011 yılı yatırım programına alınmıştır.

İlimiz Hekimhan ilçesi Taşoluk ve Çimenli köyü Yama Dağı Mevkiinde ve Sivas ili Divriği ilçesi Mursal köyü ile Kangal ilçesi Kundu Aktepe köyü Cici Çayırı mevkileri arasında 2.638 rakımda kurulacak kayak tesisi için Sivas ve Malatya Valiliklerince gerekli yer tahsisi yapılmış olup, tesisin kısa sürede tamamlanması için çalışmalar sürdürülmektedir.

İlimiz şehir merkezinden 120 Km mesafede bulunan kayak tesisinde; 338 metre kot farklı yaklaşık 1.700 m uzunluğunda 1. Etap kayak alanı ve 382 m kot farklı yaklaşık 1.500 m uzunluğunda 2. Etap kayak alanı olmak üzere toplam iki adet pist yer alacaktır.

Kurulacağı mevkiinin kar kalitesi, karın yerde kalma süresi, kayak pistlerinin uzunluğu ve kot farkları bakımından yüksek niteliklere sahip tesis, bu nitelikleri bakımından ulusal ve uluslar arası yarışların yapılabilmesine son derece uygundur.

Söz konusu kayak merkezinde ziyaretçi ve sporcuların ihtiyaç duyacakları sosyal tesisler de, pistlerin ulusal ve uluslararası yarışmaların yapılabilmesine uygunluğu göz önünde bulundurularak projelendirilmiştir. Kurulacak kayak merkezi; teleski, telesiyej, kamp eğitim merkezi, konaklama tesisleri ve diğer sosyal tesisleri içermektedir" ifadeleri kullanıldı.


"Başka bir ilimizde yapılması düşünülen projenin ilimize aktarılarak uygulanacak olması ve projenin 2011 yılı yatırım programına alınması nedeniyle tesis, en kısa sürede halkımızın ve sporcularımızın kullanımına sunulabilecektir.

Tesis, coğrafik konumu ve kayak tesisi olarak taşıdığı nitelikler itibariyle sadece ilimiz halkı ve sporcularına değil; başta Sivas, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır olmak üzere bölge illerine de hizmet edecektir" denilen açıklamanın son bölümünde de şunlar belirtildi:

Yama Dağı Kayak tesisinin; bir yandan ilimizde icra edilebilen spor branşlarına yeni branşları ilave etmesi öte yandan da ilimizin bu güne kadar hep uzağında kaldığı kayak sporunu halkımız için mümkün kılması bakımından önem arz etmektedir. Bu tesisin hayata geçmesi ile ilimizde var olan ancak harekete geçirilmemiş doğal, sportif ve turistik bir potansiyelin de halkımız ve sporseverlerin kullanımına sunumu gerçekleştirilmiş olacaktır."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 80
Bu Ay : 6877
Toplam : 6877

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom