Kardeş Türkülerden Türkü Ziyafeti

Kardeş Türküler Grubu Malatyalılarla buluşarak, türkü ziyafeti verdi.

Kardeş Türkülerden Türkü Ziyafeti Malatya Yaşam-Sağlık

Konser sonrası bir açıklamada bulunan Kardeş Türkülerin Solisti Feryal Öney, kimsenin birbirinin dilinden korkmamasını ve birbirinin dilinden korkacak bir şeyi olmadığını söyledi.
Atatürk Spor Salonu'nda, Malatya Haçovalılar Derneği'nin organizasyonuyla Malatyalılarla buluşan Kardeş Türküler; Türkçe ve Kürtçe türküler seslendirdiler.

Konser sonrası basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Kardeş Türkülerin Solisti Feryal Öney, iki dil tartışmasına değindi. Öney, krizlerin ardından güzel şeylerin geldiğini ifade ederek, "Bir ilerleme kaydedildi. Daha önceden telaffuz edilemeyen şeyler telaffuz ediliyor ama öyle şeyler söyleniyor ki, bilinmeyen bir dil gibi ağızdan kaçan şeyler var. Bunlar nasıl telaffuz ediliyor? İnanamıyorsunuz. Çünkü artık bu memlekette kimlerin yaşadığı, hangi dillerin konuşulduğu çok tartışıldı. Düzey bazen çok düşebiliyor. Ben bu sivil itaatsizlik eylemlerini çok heyecanlanarak izliyorum. Bizimde dönem dönem düşündüğümüz şeylerdir bunlar sokaklarda eylem yapan sanatçılar olarak ama gerçekten yerinde yapılmış olması, o yabancılaştırma bence çok güzel. Umarım bu kutuplaşmalar, bu anlayamama durumu, bu insanların ne demek istediğini anlayamayanların yakın zamanda ya da uzak zamanda bir şekilde anlayacaklarını düşünüyorum. Çünkü Türkiye'de neler yaşandı. Hiç söylenemeyen birçok şey telaffuz edilebilir oldu.

Bunun da geçeceğini biliyoruz. Ben umutluyum. Kutuplaşma oluyor gibisinden köşe yazılarını da okuyoruz. Tabi ki böyle olacak. Böyle krizlerin ardından hep iyi şeyler geliyor" dedi.
Siyasetçilerin önemli rol oynadığını kaydeden Öney, "Sanatın diliyle sokaktaki insanların birbirlerine yaklaşması ve yakınlaşması çok çok mümkün. En azından Kardeş Türkler projesi, bunu gördü ve iyi de oldu. Kimse birbirinden korkmasın. Birbirinden korkacak, birbirinin dilinden korkacak bir şey yok. Farklı dillerde şarkılar söylendiğinde memleket bölünmüyor. Sokakta Kürtçe ya da Ermenice konuşabilmek çok tehlikeli bir şey değil. Bu konuda herkese görev düşüyor ama siyasetçilerde de kilitleniyor. Bu bir iki senedir yaşadığımız birçok şey, bence çok olumlu şeylerde var. Açılım konusunda birçok tartışma yaşandı ama bir sürü şeyin telaffuz edilebilmesine yaradı" görüşünü savundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 85
Bu Ay : 1653
Toplam : 1653

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom