Türkiye'de İlk Kez Kullanıldı

Bu Cihaz Türkiyede Sadece Bahri Camii'de Kullanıldı

Türkiye'de İlk Kez Kullanıldı Malatya Haber

Malatya KUDEB tarafından restore edilecek Malatya’daki tarihî eserlerde hazırlık çalışmaları başlatıldı. Daha önce restore edilmesi için karar alınan tarihî eserlerde restorasyon öncesi çalışmalar tamamlanmak üzere. Süleymaniye Camii’nin restorasyonunda yaptığı önemli çalışmalarla tanınan Mimar Nüvit Bayar ve beraberindeki diğer uzmanlar, KUDEB heyetinin de iştirak ettiği bir program kapsamında geçtiğimiz günlerde Erenli Beldesi’ndeki Bahri Camii (es-Seyyid Molla Ali Cami-i Şerifi)’nde röleve restitüsyon ve restorasyon proje çalışması yaptılar.

Bu çalışmada bir ilk yaşandı. Türkiye’de ilk defa Erenli’deki Bahri Camii’nde kullanılan bir cihaz göz kamaştırdı. Tarihî yapıların röleve restitüsyon ve restorasyon proje çalışmalarında kullanılan Lazer Tarama Cihazı, yapıların adeta tomografisini çekiyor, üç boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarıyor, mimari ölçüleri sıfır hata ile tespit ediyor. Bahri Camii’nde yapılan çalışmanın ardından Taşhoron ve Venk kiliselerine geçilerek aynı çalışma buralarda da yapıldı.

KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu, yaptığı kısa açıklamada, “İlk defa Sayın Nüvit Bayar tarafından Türkiye’ye getirilen bu Lazer Tarama Cihazı’nın ülkemizde de ilk defa Malatya’da ve Bahri Camii’nde kullanılıyor olması, hepimizi gururlandırıyor. 343 yıllık Bahri Camii’nin ve diğer üç tarihî eserin röleve restitüsyon ve restorasyon projelerinin Ocak ayı sonuna kadar tamamlanacağını ve kurul kararının ardından hemen restore edilmeye başlanacağının müjdesini vermek istiyorum.” açıklamasında bulundu.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 368
Bu Ay : 5562
Toplam : 5562

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom