2011 Bütçesi 12.Tur Görüşmeleri

2011 yılı bütçe kanunu için AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, " Ülke ve milli ekonomimizdeki artışın ana kaynağında arge ve sanayi politikalarında hükümetimizin izlediği cesur destek politikaları yatmaktadır" dedi.

2011 Bütçesi 12.Tur Görüşmeleri Malatya Ekonomi

TBMM 2011 Yılı Bütçe Kanunu Tasarısı'nda söz alan AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, Patent Enstitüsü ve Akreditasyon Kurumu hakkında bilgiler verdi.

Fındıklı, üretimdeki farklılık ve tasarımları rekabeti belirlediğine dikkat çekerek, "Rekabetin boyut değiştirdiği günümüzde, sanayi ve ticaret yaşamında; ekonomi, fikri mülkiyet, fikri sermaye, ARGE, markalama, tasarım, inovasyon gibi kavramları çok kullanmaya başladık. Artık bir ürünü veya hizmeti sadece üretmek yetmiyor. Ürüne kattığınız yenilik, farklılık ve tasarım rekabet gücünüzü belirliyor. Bundan 20 yıl öncesinde bir işletmenin toplam değerleri içinde fikir ürünleri yüzde 20 yer tutmaktaydı.

Bugün ise, yüzde 80'ini işgal ediyor. Ne kadar özgün tasarımınız, katma değeriniz, yüksek patentiniz varsa; o kadar güçlü ekonomisiniz. Son 30 yılda gelişmiş ekonomilerde büyümenin yarıdan fazlasının kaynağını ARGE ve inovasyon sağlamaktadır" dedi.

Patent sayıları içinde yerli başvuruların arttığını kaydeden Fındıklı, "Ülkemizde 2008 yılında yürürlüğe giren ARGE faaliyetlerinin desteklenmesi kanunu ile işletmelerimize; KOSGEB, TÜBİTAK ve Teknoloji Geliştirme kurumlarınca destekler veriliyor. Özellikle Sayın Başbakanımız ve Sanayi Bakanlığımızın ARGE ile ilgili yapmış olduğu hamlelerle müracaat ve patent sayılarının hızla arttığını görmekteyiz. Yine Bakanlığımızın hazırlamış olduğu Sanayi Stratejisi belgesinde yer alan 72 eylemin 20'sinin firmaların teknoloji gelişimine ayrılmış olması bu duyarlılığın ifadesidir. Sevindirici olan patent sayıları içinde yerli başvuruların, toplam başvurular içinde her geçen gün artmasıdır. Ülke ve milli ekonomimizdeki artışı ana kaynağında ARGE ve sanayi politikalarında hükümetimizin ve bakanlığımızın izlediği cesur destek politikaları yatmaktadır" diye konuştu.

Fındıklı, coğrafi işaretlerin etkin şekilde kullanılması gerektiğini de vurgulayarak, "Coğrafi işaretlerin etkin şekilde kullanılması, kırsal kalkınmada önemli bir rol üstlenmektedir. Ülkemizde bugüne kadar 135 ürüne coğrafi işaret tescili verilmiş, bunlardan ikisi seçim bölgem olan Malatya kayısısı ve Arapgir Köhne üzümüdür" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 751
Bu Ay : 2280
Toplam : 2280

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom