Ehli Beyt Paneli İlgi Gördü

Malatya Belediyesi 2010 yılı kültürel etkinlikleri kapsamında Muharrem Ayı nedeniyle düzenlenen "Ehl-i Beyt Sevgisi" konulu panele vatandaşlar ilgi gösterdi.

Ehli Beyt Paneli İlgi Gördü Malatya Kültür-Sanat

Belediye Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen paneli İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Taner Tatar yönetirken, konuşmacı olarak Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli ile Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi katıldılar. Panele, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın yanı sıra İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, İl Özel İdare Genel Sekteri Sami Er, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Süheyla Ünal, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Malatya Müftüsü Hacı Yusuf Gül, Muharrem Ayında bir arada olmanın, birlik ve beraberlik içerisinde olmanın önemine vurgu yapıp, "Böyle özel bir günde çok anlamlı bir konu etrafında alanlarında uzman panelistlerle bizleri bir araya getiren belediye başkanına çok teşekkür ediyorum" dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır'da, "Muharrem ayı, İslam tarihinde önemli olaylara sahne olmuş ise de bu ay, daha çok bizlere Kerbela faciasını ve imam Hüseyin efendimizin onurlu kıyam ve şahadetini hatırlatmaktadır. Üzerinden asırlar geçmesine rağmen, yürekler dağlayan bu elim hadiseyi Müslümanlar olarak unutmadık, unutmayacağız. Tarih boyunca aziz milletimiz, Ehl-i Beyte, efendimizin mübarek soyuna büyük önem vermiş; çocuklarının isimlerini Ali, Fatma, Hasan, Hüseyin, Zeynep, Cafer gibi isimler koymak suretiyle, onun temiz soyunun hatırlanarak yaşatılmasına büyük özen göstermiştir. Özetle ifade edecek olursak, Kerbela; haksızlığa karşı onurlu bir duruşun, direnişin ifadesidir. Kerbela, bütün mazlumların, mağdurların, onurlu kıyamlarının adıdır. Bugün Kerbela; ne adına, niçin, kimlerin güvenliğini tehdit ettiği için öldürüldüğünü dahi bilmeyen, Filistinli çocukların, Ali'lerin, Fatma'ların, Zeynep'lerin feryadıdır. Kısaca, Kerbela, bugün, bütün bu anlamları fikir ve idrak etmenin günüdür. Başta büyük imam Hz. Hüseyin olmak üzere, kerbela şehitlerine rahmet diliyor; her gününüzün Aşura bilinciyle geçmesini diliyorum" dedi.

İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Taner Tatar ise, "Niçin Hz. Hüseyin katledildi, Yezit neye tahammül edemedi. Yezit'in tahammül edemediği karşısında gördüğü hakikatti o hakikat ki Yezit'in bütün kışkırtmalarına rağmen bütün oyunlarına rağmen hakikat yolunda kaderime yürüyorum ben diyerek yürüdü ve geri dönmedi. Hz. Hüseyin kutsalı siyasete kurban etmemek amacıyla yola çıktı ve Hz. Hüseyin kutsalı siyasete kurban etmek yerine kendisi kurban olmayı tercih etti. Yezit hakikati ortadan kaldırıyorum diye can'a kastetti. Yezit iktidar koltuğuna oturdu, Hz. Hüseyin kıyamete kadar gelecek insanların gönül tahtına kondu" ifadelerini kaydetti.

Panelde ilk olarak Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Kerbela vakasında Ehli beyt neslinden yalnız İmam Zeynel Abidin'in kurtulduğunu belirten Ünverdi, İmam Zeynel Abidin Kerbela'da esir edilişi ve yaşantısı hakkında bilgiler aktardı. Zeynel Abidi'nin seyit soyundan olduğunu belirten Ünverdi, "İmam Zenel Abidin Kerbela'da hasta yatağında olduğundan Kerbela vakasında şahadete ulaşamamış daha sonra şehit edilmiştir. İmam Zeynel Abidin Kerbela'da esir edildikten sonra şehit edilen Ehl-i Beyt hanımlarıyla birlikte Şam'a getirilip Şam'da Yezit'in sarayında esir edilmiştir.

Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli'de "6 yıldan beri Malatya Belediyesi olarak Ehl-i Beyt Sevgisi konulu panel düzenlenmekte. Bu güzel etkinliklerden dolayı sayın belediye başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Meşeli de, "Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli'nin bu zamana kadar yeteri kadar anlatılamadığını ve aydınlatılamadığını söyleyerek Hacı Bekaş-ı Veli'nin yaşantısı hakkında bilgiler verdi. Hacı Bektaş-ı Veli Anadolunun Moğol istilasına uğradığı yıllarda Anadolu'daki Türk Birliğinin sağlanması İslamiyet'in ve Elh-i Beyt sevgisinin yayılması için Anadolu'ya gelmiş. Anadolu'da zalimlere karşı bir olun, diri olun, iri olun sloganı ile Anadolu'da milli birlik ve beraberliğin sağlanmasında büyük gayret göstermiştir" şeklinde konuştu.

Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşraf Doğan ise Mevlana Hazretleri Horasan'da yaşamış ve daha sonra göç ederek ailesiyle birlikte Konya'ya yerleştiğini zamanın ilim adamlarından ve alimlerinden dersler aldığını belirtti. Eşref Doğan, Mevlana'nın hayatı ve yaşantısı hakkında örnekler vererek bilgiler aktardı. Doğan, Peygamberimiz derki Ali ile ben bir nur idik ve Abdulmutalip'e kadar bir nur olarak geldik. Abdulmuhatip'te ikiye ayrıldık ben Abdullah'tan o Ebutalip'ten geldi der. Şimdi tasavvufta bunları üst üste koyduğumuz zaman bu metni çok daha iyi anlayabiliriz. Eşref Doğan, Mevlana Hazretlerinin türbesinde bir yazının bulunduğunu ve bu yazının Mevlana'nın Ehl-i Beyt sevgisini ve Hz. Hüseyin sevgisini açıklaması bakımından çok önemli olduğunu belirtti. "Sanmaki şafak vakti gördüğün o kızıllık feleğin, göğ'ün kızıllığıdır, O Hz. Hüseyin'e kan ağlayan güneşin kızıllığıdır" İfadelerini kaydetti.

Panel Sevim Emir tarafından okunan şiirle sona erdi. Alevi - Bektaşi Klasikleri "Makalat" adlı eser Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın hediyesi olarak paneli izlemeye gelenlere hediye edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 245
Bu Ay : 7368
Toplam : 12117

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom