Kalp Hastalığı Riski Yüzde 36 Azalır

Prof. Dr. Mustafa Şan, koroner arter hastalığından uzak durmak için sigarayı bırakıp, stresten uzak hareketli bir yaşam tarzı benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Kalp Hastalığı Riski Yüzde 36 Azalır Malatya Yaşam-Sağlık

Prof. Dr. Mustafa Şan, koroner arter hastalığından uzak durmak için sigarayı bırakıp, stresten uzak hareketli bir yaşam tarzı benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Kalbi besleyen damarların daralması veya tıkanması sonucu ortaya çıkan koroner kalp hastalığı yılda ortalama yüz bin ölüme neden oluyor. Türkiye'de 2 milyon 800 bin koroner kalp hastası bulunduğu tahmin edilirken, bu hızla seyretmesi halinde 2020 yılında 5 milyon 600 bin kişinin koroner kalp hastası olacağı bekleniyor.

BSK Metropark Adana Hastanesi Kardiyoloji Direktörü Prof. Dr. Mustafa Şan, koroner arter hastalığını önlemek ve riskini saptamanın mümkün olduğunu söyledi. Sigara, şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol, şişmanlık, hareketsiz bir yaşam tarzı ve stresin koroner arteri oluşturan başlıca riskler olduğunu belirten Prof. Dr. Şan, "Tüm hastalıklarda olduğu gibi kalp rahatsızlıklarının da başlıca nedenlerinden biri sigaradır.

2025 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun 1 milyar 600 bininin sigara kullanması her yıl 10 milyon kişinin ölmesi beklenmektedir. Sigara, kalp hızını, tansiyonu, arter spazmını, kötü kolesterolü artırır, damar iç duvarını bozarak pıhtı ve tıkanmalara sebep olur. Sigara kullananlar, normal insanlara göre 2-4 kat daha fazla kalp krizi geçirir. Sigara bırakılınca, kalp hastalığı relatif riski yüzde 36 azalır" dedi.

Koroner kalp hastalığından korunma yollarını da açıklayan Şan, "Sigaranın kesilmesi, kan basıncının iyi kontrolü, kolesterol yüksekliğinin tedavisi, kilonun azaltılması, hareketli bir yaşam tarzı ve stresin azaltılması ile koroner arterden korunmak mümkündür" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 467
Bu Ay : 2035
Toplam : 2035

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom