Kerpiç Mimarinin En Yoğun Olduğu Bölge

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Ocakçı, bir dizi çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Malatya'nın Darende ilçesine geldi.

Kerpiç Mimarinin En Yoğun Olduğu Bölge Malatya İlçe

 Darende Kaymakamı Mehmet Aktaş'ı ziyaret eden Ocakçı, daha önceki yıllarda Darende'de bir takım çalışmalar yaptığı için bölgeyi çok iyi tanıdığını söyledi.

Malatya Valisi Ulvi Saran'ın desteklediği ve ÇEKÜL Vakfı Malatya Temsilcisi Bekir Sözen'in koordinatörlüğünde yürütülen Balaban kasabasındaki kerpiç mimari tarzındaki 15 dükkan ve 2 evin restorasyonunu Darende kaymakamı Mehmet Aktaş ile birlikte inceleyen Prof. Dr. Mehmet Ocakçı, Darende'nin coğrafyası ile alakalı olarak kerpiç yapımı için uygun toprak yapısının geçmiş tarihlerde bu bölgeyi adeta bir kerpiç cennetine çevirdiğini vurguladı.

Turizm açısından da çok önemli olan bu mimari dokunun korunmasının çok önemli olduğunu söyleyen Ocakçı, bu konuda yapılan çalışmaları takdir ile karşıladığını ve yok olmaya yüz tutan kerpiç mimarinin yeninde canlanması yönündeki katkılarından dolayı emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 468
Bu Ay : 3112
Toplam : 3112

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom