İşte Büyükşehir Olacak 5 Kent!

Trabzon, Malatya, Şanlıurfa, Denizli ve Hatay'ın büyükşehir belediyesi statüsüne yükseltiliyor. Konuyla ilgili çalışmalar Erdoğan'a sunuldu.

İşte Büyükşehir Olacak 5 Kent! Bölge

Bakan Beşir Atalay, son Bakanlar Kurulu'nda çalışmalarla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bilgi verdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ağustos ayında Şanlıurfa'ya yaptığı resmi ziyaret sırasında, aralarında Şanlıurfa'nın da bulunduğu üç kentin belediyesinin "Büyükşehir Belediyesi" haline getirilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Bunun üzerine nüfusları 750 bini geçen bazı kentlerin bu statüye yükseltilmesi amacıyla mevzuat çalışması başlatıldı.

İlk aşamasında Şanlıurfa'nın yanı sıra Malatya ve Denizli kapsama alındı. Sonra çalışmalara Hatay ile Trabzon da eklendi. Böylece, 5 büyük kentin belediyelerinin, alt kademe belediyelerinin de kurulmasına olanak sağlayan "Büyükşehir Belediyesi" statüsü yükseltilmesi öngörüldü.

Halen yürürlükteki 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası uyarınca kurulması öngörülen yeni büyükşehir belediyelerle ilgili çalışmaların İçişleri Bakanlığı'nda tamamlanması sonrasında Atalay, Erdoğan'ı bilgilendirdi. Son Bakanlar Kurulu'nda Atalay'ın Erdoğan'a 5 kentin ismini sunduğu öğrenildi. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Erdoğan'ın talimatına göre, hazırlanan yasa tasarısının Başbakanlık'a gönderileceğini kaydetti.

Fuat Ölmeztoprak'ın açıklaması:

Yine konuyla ilgili AK Parti Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztoprak, Malatya'nın da içinde bulunduğu 5 kentin büyükşehir olması noktasında yürütülen çalışmalarda sona gelindiğini bildirdi.

Milletvekili Ölmeztoprak, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyükşehir belediyesi olma kriterlerine sahip illerin belirlenmesine yönelik bir çalışma yapılması talimatının İçişleri Bakanlığına verildiğini anımsatan Ölmeztoprak, çalışmanın İçişleri Bakanlığı tarafından sürdüğünü ve son aşamaya gelindiğini kaydetti.

Mevcut kanunda büyükşehir belediyesi yönetiminin hukuki statüsünü düzenlemek, hizmetlerin planlı, programlı, etkin, verimli ve uyum içinde yürütülmesini sağlamak olduğunu ve bu kanuna göre en az üç ilçe kurulması gerektiğini belirten Ölmeztoprak, 12 mart tarihine kadar yasal düzenlemeyle birlikte Malatya ilinin büyükşehir statüsüne kavuşacağını, bu hususta gerekli girişimlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 439
Bu Ay : 2007
Toplam : 2007

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom