Malatya'da İşsizlere Beceri 10 Fırsatı

Beceri 10 Projesi hem işsizlere hem de ihtiyaç duydukları becerilere sahip işgücünü bulma sıkıntısı çeken firmalara önemli avantajlar getiriyor.

Malatya'da İşsizlere Beceri 10 Fırsatı Bölge

Malatya'da Beceri 10 Projesi, 13 Aralık'ta düzenlenecek toplantıyla iş adamlarına tanıtılacak.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) tarafından yapılan açıklamada, proje çerçevesinde yapılacak ihtiyaç analizleri için pilot olarak seçilen 19 ilde yapılan toplantıların Malatya ayağının 13 Aralık'ta yapılacağı bildirildi.

Açıklamaya göre toplantılarda TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) araştırmacılarından oluşan proje ekibi, Malatya'da hangi becerilere sahip eleman sıkıntısının en yoğun olduğuna dair bulgularını il sanayi ve hizmetler
sektörü temsilcileri ile paylaşacak.

Kamu-özel sektör temsilcilerini ve sanayi ve hizmet sektörlerinden işverenleri bir araya getirecek olan odak grup toplantılarında işverenler proje çerçevesinde sağlanacak teşvikler konusunda birinci elden bilgi edinme olanağı bulurken, sektör temsilcileri de talep ve önerilerini aralarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz'ün de bulunduğu proje heyetine iletme şansı bulacaklar.

Toplantılara katılmak isteyen işverenler ise, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile bağlantıya geçerek ayrıntılı bilgi alabilecekler.

Beceri 10 Projesi hem işsizlere hem de ihtiyaç duydukları becerilere sahip işgücünü bulma sıkıntısı çeken firmalara önemli avantajlar getiriyor. Benzeri daha önce Türkiye'de uygulanmamış olan proje çerçevesinde, önümüzdeki aylarda Malatya'da bir dizi meslek edindirme kursları açılmaya başlanacak.

İçerik ve kontenjanları TOBB ETÜ tarafından gerçekleştirilen Malatya İşgücü Piyasası Analizleri sonuçları doğrultusunda belirlenecek olan bu kurslara katılan işsizler, 3 ay boyunca teorik ve pratik eğitim alacaklar ve kurs süresi boyunca kendilerine günlük 15 TL ücret ödenecek. 3 aylık teorik ve pratik eğitimin ardından kursları tamamlayan kişilerin daha sonra sanayi kuruluşlarında 3 ay staj yapmaları sağlanacak.

Projenin üçüncü ayağında ise başarılı olan stajyerlerin tamamına yakını Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'na üye olan firmalarda istihdam edilmeleri sağlanacak.

Açıklamada ayrıca, "Beceri'10 Projesi firmalara da önemli avantajlar sağlıyor. Projeye katılan firmalar İş-Kur tarafından o ilde açılacak kurslarda talep belirtmek suretiyle söz sahibi olacaklar.

Bunun yanında meslek kurslarını tamamlamış olan kursiyerleri stajyer olarak çalıştıran firmalar herhangi bir maaş ödemezken, stajyerlerin günlük 15 TL olarak belirlenen ücretleri ise İş-Kur tarafından karşılanacak. Ayrıca, proje kapsamında stajını başarılı bir şekilde bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşvikleri de getiriliyor.

Buna göre başarılı stajyerleri istihdam eden firmalar 4,5 yıla varan bir süre boyunca bu kişilerin Sigorta Primi İşveren Payı ödemelerinden muaf tutulacak ve bu ödemeler yine İş-Kur tarafından karşılanacak" denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 581
Bu Ay : 8640
Toplam : 8640

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom