Malatya Bursu Tartışması Alevlendi

Malatya Eğitim Vakfı (MEV) Başkanı Prof.Dr. Mesut Parlak Malatya Bursu Platformu için valiye yüklenirken, MİAD Başkanı Yunus Akdaş ise, biz MEV'e alternatif değiliz dedi.

Malatya Bursu Tartışması Alevlendi Malatya Eğitim

AYRIŞMAYA SEBEP OLUYORLAR

Vali Ulvi Saran öncülüğünde ihtiyacı olan tüm malatyalı üniversite öğrencilerine burs verme iddiasıyla yola çıkan Malatya Eğitim Bursu Platformuna Malatya Eğitim Vakfı (MEV) Başkanı Prof.Dr. Mesut Parlak'tan sert tepki geldi. Parlak, 1985 yılında dönemin Başbakanı merhum hemşehrimiz Turgut Özal’ın destekleriyle kurulan MEV’in bugüne kadar hiçbir ayrım gözetmeden Malatyalı binlerce üniversite öğrencisine burs verdiğini belirtti. Parlak, vakfın önemli bir konumda olduğunu en önemli özelliğinin ise Kızılay gibi muafiyet ayrıcalıkları olduğunu belirtti ve ardından Malatya Valisinin kendileri dururken MİAD ile birlikte ayrışmaya neden olduğunu söyledi. Malatya Eğitim Vakfı (MEV) yıllardır burs veriyor. Malatya Burs Platformu da nereden çıktı? sorusunu yöneltip bu vakfı yoketmenin vebalini Özal'a nasıl vereceklerinin hesabını sordu.

MALATYA EĞİTİM BURSU PLATFORMU MEV'E ALTERNATİF DEĞİL. HEDEFİ DAHA BÜYÜK

Öte yandan MİAD Başkanı Yunus Akdaş da "Malatya Eğitim Vakfı (MEV) yıllardır burs veriyor. Malatya Burs Platformu da nereden çıktı?" şeklinde sorulara şöyle karşılık verdi: "Bir projeye bakınca, sorun sonunda çözülmüş mü çözülmemiş mi ona bakmak lazım. MEV ve diğer vakıfların verdiği burslara bakarsak, toplam bin 800 civarında öğrenciye burs veriliyor. Ne kadar iyi niyetli çalışsalar da sorunu çözememişler. Bizim hedefimiz büyük. 15 bine yakın öğrenciye burs vermeyi planlıyoruz. MEV var niye başka oluşumlar diyen çıkıyorsa, o soruyu soranın ne kadar burs verip vermediğine bakmak lazım. Onu irdelemek lazım." dedi ve şöyle devam etti: "Malatya Burs Platformu projesinde iş adamı istediği öğrenciye bursu verebiliyor" dedi.

MEV eski Başkanı Naci Ekşi ise, MEV ve diğer vakıflar ve derneklerin burs verme konusunda başarılı çalışmalar yaptığını belirterek şunları söyledi: "Ama uygulanan metot, bütün burs ihtiyacını karşılayacak şekilde gelişemedi. Bursa ihtiyacı olan 15 bin öğrenci var. MEV'e alternatif olmak gibi niyet yok daha faza öğrenciye burs vermenin yolunu açmak için çalışılıyor. Vali, belediye başkanlığı, sosyal yardımlaşma vakfı müdürü ve burs verenlerin temsilcilerinin oluşturduğu yönetim oluşturulacak. MİAD'da bu işi kolaylaştıracaktır." dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 198
Bu Ay : 8257
Toplam : 8257

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom