Malatya Film Festivali Açılışı

Malatya Film Festivali 1. gününde duygulu anlar yaşandı. Ödüller verildi.

Malatya Film Festivali Açılışı Malatya Kültür-Sanat

Malatya Film Festivali açılışı yapıldı. Festivalin 1. gününde çok sayıda sanatçı vardı. Festivalde sanatçılar duygulu anlar yaşadı.

Ünlü oyuncu Nehir Erdoğan, çok duygulu olduğunu söylerken sinema sanatçısı İzzet Günay da, "Elimizden gelen en güzelini yapmaya gayret ettik. Daha güzel festivaller yapılacak diye umuyorum. Sanat ve kültür festivalleri kentler için çok önemli. Onların yaşamlarını değiştiriyor, onları heyecanlandırıyor. Diğer kentlerinde düzenleyeceğini bekliyorum. Malatya'da bir ilki deneyerek benzeşmeye son vererek, mizah ve komedinin ağırlıklı olduğu bir festivali düzenlemeye kara verdi. Uluslararası olması da önem taşıyor. Hem bayan ve hem de erkek sanatçılar ilk kez birincilik ödülünü alacaklar. Buda Türkiye'de bir ilk oldu.

Ünlü oyuncu Ali Sunal ise, "İnsanın kendi memleketinde böyle bir festival olması çok güzel. Konseptin babam olması ve mizah olması, babamın anılıyor olması çok hoş. Malatya şahane bir şey yaşıyor" dedi.

Malatyalı olan sanatçı Kenan Işık ise, "Malatya'da böyle bir festival olması Malatya için çok önemli. Sanat ve kültür geliştiği takdirde ülkenin sorunları daha kolay çözülür. Malatya'da bir sinema festivalinin olması benim için gurur verici bir şey" diye konuştu.

Açılışa sinema sanatçıları Fatma Girik ve Türkan Şoray birlikte geldi. Şoray, "Böyle bir festivalin Malatya'da düzenlenmesi çok güzel. Bizde o mutluluğu yaşamak için buradayız" dedi.

Festivalin sunuculuğunu yapan Ali Sunal, baba memleketinde olmanın heyecanını yaşadığını söylerken, festival yönetmeni Ali Çalışır da, Malatya tarihine yaraşır bir festivalle tanıştığını belirtti.
Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, eski filmleri olan özlemin kendisinde de olduğunu söyleyerek, Malatya Belediyesi'nin sanatsal ve kültürel faaliyetlere ağırlık verdiğini kaydetti.

Malatya Belediyesi'nin İnönü Üniversitesi ile ilk kez uluslararası bir heykel sempozyumu düzenlediğini hatırlatan Çakır, Malatya Sanat Merkezi'nde şuanda 700 çocuğun 17 ayrı sanatsal dalda faaliyette bulunduğunu söyledi. Malatya'da önemli devlet adamları kadar sanatçılarında yetiştiğini ifade etti.

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, ekonomik büyüme için sanatsal ve kültürel alt yapının da hazır olması gerektiğini vurgulayarak, kentlerin gelişmesi için kültür-sanat faaliyetlerinin markalaşmayı daha da hızlandıracağını ifade etti. Fındıklı, "Malatya inşallah bu ayın sonunda büyük şehir ilan edilecek. Ama kağıda ve kanuna büyük şehir yazılması ile büyük şehir olunmuyor. Bizim Malatya olarak mantığımızı ve dünyaya bakışımızı değiştirmeliyiz" dedi.
Malatya'nın Doğu ile Batı Kuzey ile Güney arasında önemli bir geçiş noktası olan Malatya'nın ekonomik ve kültürel hayatta önemli bir il olduğunu belirten Vali Ulvi Saran da, Malatya'nın sinema ve sahne sanatlarında çok önemli isimler yetiştirdiğini kaydetti. Malatyalının gerek ekonomide ve gerekse de sosyal hayatta, gerekse de düşünce ve sanat alanın da iddialı isimler yetiştirdiğini ve bugün Malatyalı işadamlarınca İstanbul'da Malatyalılar ekonomisinin oluştuğunu belirten Saran, "Malatya böyle bir organizasyon için gerekli alt yapıya hazırdır" dedi. Saran, Malatya Uluslararası Film Festivali'nin bugünden büyük metropol şehirlerindeki film festivalleri kadar önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 771
Bu Ay : 1506
Toplam : 1506

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom